Cep telefonu ile RF panjur kontrolü
  • Merhaba arkadaşlar, hali hazırda rf kumanda ile çalışan panjurumuz var, cep telefonu ile kontrol etmek istemekteyim ancak panjurun rf modülünü kontrol edebilmenin bir yolunu bulamadım. Şu an da cep telefonu ile arduino'ya ulaşabiliyorum. Elimde "cdt402-ab1" rf verici ve "RWS-371" rf alıcı mevcut. Bunları da bir biri ile de haberleştiriyorum tek sıkıntım kumandanın şifreleme ve frekans aralığını öğrenip (kumandayı sökmeden) arduinoya aynı işlevi yaptırmak. Özetle arduinoya takılı olan rf verici ile bu bilgileri alıp kumanda olarak kullanmak mümkün müdür?

Not: bu işlemi gerçekleştirebilirsem farklı evlerde de yapmak istediğim için panjurun alıcı ya da vericisini sökmem mümkün değil.
  • Çok tehlikeli bir soru.
    Seni yakınen tanımayan kişilerin bu soruya cevap vereceğini sanmıyorum.
    Şansen ben vermem.
  • merhaba; öncelikle cevabınız için teşekkürler. açıkcası siz bu şekilde yazana kadar aklıma neden tehlikeli olacağı gelmemişti. o zaman sorumu şu şekilde sorayım, derdim tamamiyle panjurlar olduğu için panjura ilk rf alıcıya paralel bir alıcı takıp o şekilde mi kontrol etmeliyim yahut farklı bir yönetim için öneriniz var mıdır?
  • Umarım neden tehlikeli dediğimi anlamışsındır.
    Çünkü panjura giden sinyali çözüp bunu telefondan gönderirsen, en ufak örnekle dışarıdaki kepengi kumandalı esnafın kepengine giden sinyalide aynı metod ile çözebilirsin.
    Dediğin mantıklı. RF alıcı en nihayetinde bir anlamlı sinyal alır ve ya transistör sürer yada röle açar. Yani kontrol eder. Sen RF alıcıdan sonraki kısma bağlanacak şekilde bir rf alıcı daha koyarsan 2 paralel kontrol yapmış olursun. Yani hangisinden sinyal gelirse gelsin o panjur açılır. Senin yapacağın işlem panjurdaki rf alıcıyı incele çıkışını bul oraya entegre et yeni alıcıyı
  • veya sniff :)
  • rf kumanda hangi frekans ile calisiyor ilk once bunu ogrenmek gerek. ogrenmeden yapabiliyorum dersen hackrf denen cihazi alman lazim ki cok pahali, eger frekansi bulabilirsen o frekans araliginda calisan ucuz bir sniffer ile giden byte'lara bakabilirsin.

sniff ederken 8 basamakli (daha fazla olma sansi da var 10bit vs) 1 ve 0 lar karsina cikacaktir. yani bu 1 ve 0'lari ardarda gonderdiginde panjur bunu okuyup bunu yapiyor diyebilirsin.

arduino icin bir bluetooth modul ve ayni frekansi uretebilen verici bir modul gerek. gerisi kolay saniyorum.
  • panjuru bruteforce ile acmak ta mumkun

https://youtu.be/tlwXmNnXeSY

bu videonun tamami bu konu hakkinda degil, videonun bir kisminda brute force yaparak garaj kapisi acan bir cihazin mantigi anlatilmis.
  • çok güzel bir konu aslında bu. elin oğlu yapıyor kardeşim biz niye yapamıyoz :) ben gönüllüyüm, elimde 315mhz, 433mhz, 2.4ghz modüller var az çok sniff işlerinide bilirim. varsa merakı olan birlikte çalışalım.

bknz "OpenSesame Project", "KeySweeper"
  • elinizdeki moduller bu is icin yetersiz saniyorum.

alternatif olarak 20-30tl bandinda gezen usb dongle seklinde cihazlar var

eger konuyla ilgili bir ilginiz varsa internetten sdr diye aratmanizi oneririm. ayri bir uzmanlik alani oldugu icin bizim burada gozumuzden kacan cok buyuk noktalar olabilir.

sniffing icin hackrf one adli cihaz 300 usd

bunun yari fiyatina hackrd blue adli bir indiegogo girimi var ancak bu cihaz satista degil ama sitesinde yazana gore pcb dosyalarini paylasiyorlarmis. eger ileri uzey pcb gecmisiniz varsa bence ilerleyen adimlarda hackrf blue yapabilirsiniz kendinize.

soyledigim gibi, sdr cok farkli bir konu, insanlarin cogu ne kullaniyorsa bundan edinip baslanabilir
  • Modulden ziyade protokol cozucu yardimci analizci yazilimlar gerek
  • dostum hackrf alamıyorsan eğer osiloskop kullanarak alıcı rf devresinin iletişim bacaklarına probları yerleştirip çıkan sinyali inceleyebilirsin.

bak mesela şuarada adam başka bir proje için dediğim şeyi yapıyor:

bu videoyu görünce nedense bu konu aklıma geldi, bende kaynak kalması açısından paylaşayım dedim :))

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.