rasperry pi ve arduino
  • Arkadaşlar kafama takılan bir soru var. Arduinoyu bilen bilir yazılım yaparken loop kısmı vardır ve sürekli komutları tekrar ederek çalışıyor ve bu durum bazen yetersiz kalabiliyor. Rasperryde durum nasıldır her komut bloğunu çalıştırıp hazırda beklemesini sağlayabiliyor muyuz?

Örnek verecek olursak arduinoda loop içerisinde delay(5000); kullandığımda arduino 5 saniye boyunmca bekliyor ve başka komut çalıştıramıyorum. Çalışsa bile binbir takla atmak durumunda kalıyorum(Timer ve millis kullanımı gibi)

Rasperyde bu durum nasıldır.

mesela

fonksiyon1(){ komutlar }
    fonksiyon2(){ komutlar }
    fonksiyon3(){ komutlar }
    bu üç fonsiyondaki komutlar ayrı ayrı çalışıp birbirlerine veri gönderebiliyorlar mı? (pthonda ne dendiğini bilmediğim için fonksiyon dedim Smile)
  • Pytonu bilmiyorumda basicte global değişkenlerle yapıyorsun bu işi. Gerçi arduinoda da böyle.
  • arduino da da böyle derken biraz açar mısınız hocam bildiğim kadarıyla arduino sıralı işlemleri yapıyor multitasking yok diye biliyorum
  • Yok tabi de yinede fonksiyonlar var. Fonksiyonlar arası veri kontrolü global değişkenlerle sağlanıyor.
  • Threadlere bir göz atabilirsiniz
  • arduino için kesmeleri kullanın
  • raspi realtime çalışmaz aslında işlem gücünden kazandırır kullandığı kernelde önceliği olan bir çok şey olduğundan io işlemlerinde çok güvenli olmayabilir yazılan kodla alakalı biraz. arduinoyu olduğu gibi kullanırsanız haklısınız zorlukları varda eğer ıyıbir kod yazarı isenız raspiden daha ıyı çalıştırmanız mumkun. ilk drone lar hatta mevcut olanlar hala arduino altyapısını kullanıyorki. 4 motorun dengede tutarken bir yandan kumandaya bakıp bir yandan yon hesaplaması fılan ileri duzeyde işler. bılegıne guvenen gayet ıyı yazıyor...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.