acs712 tutarsız değerler alıyorum..yardım!!!
  • arkadaşlar,iyi akşamlar. acs712 ile ilgili bi soru sormak istiyordum. acs712 sensöründen arduino ile akım ölçümü yapıyorum ve 1 haftadır ugrasıyorum.fakat arduinonun serialinde degerler cok fazla oynama yapıyor. 0-30v 0-3a bir güç kaynağının akım kısmını ölçmek istiyorum.arduino da bu güç kaynağının - ucu ile kısa devre. bu yüzden bağlantı gereği acs712 nin gnd ucu ile ölçmek istediğim akımın üzerinde bulunduğu kablo kısa devre.. bu gibi durumlarda yani acs712 nin akım ölçen yeri ile sensörün gnd ucu kısa devre olduğunda hatalı değerler mi alırım?bu yüzden mi sürekli hatalı değerler alıyorum..ayrıca netteki Cf kapasitör değişimlerini ayarlamama rağmen sonuç değişmedi.. yardımcı olabilirseniz sevinirim. iyi aksamlar..
  • siz acs nın kendi beslemesiyle karışıtırıyorsunuz galiba, acs nın akım olcen uçlarını olcecegınız cihazın +v besleme uclarını gırıp çıkacaksınız o kadar çekılen akıma gore adc değerini hesaplayın
  • nette araştırdığım cogu yerde acs712 nin akım gecen yerlerini güç kaynağının - si ve yükün - bacağından giriş yapmamız gerektiği yazıyor.acsnin vcc sini arduino nun 5v una gnd sini gnd ye ve outunu arduinonun A3 pinine bağlıyorum..nette gordugum cogu yerde boyle yapılmıs..benim devrede bunlarla aynı olmasına rağmen net bir cevap alamıyorum..en azından değer hiç sabit durmuyor..sürekli 100-200 mA oynama yapıyor..
    yukarda da belirttiğim gibi güç kaynağının akımı ölçmek istediğim için arduino da güç kaynağından beslendiği için gnd uçları kısa devre. bu yüzden yani acs712 nin akım gecen yerleri arduinonun gndsi ile kısa devre olursa sensör ölçüm yapamıyomu.
  • siz dc akımı olçtugunuz için eksiden bağlıyorsunuz sanırım, ac 220v ampulun cektıgı akımı olçmek ıstesenız gnd ye bağlamayacaktınız.
    acs712 datashhetıne bakarsanız
    5a versiyonda 185mv amper başına voltaj olcersınız 1ma akım cekıldıgınde 0.185v okumanız lazım adc çıkışından acs712 çıkışını bir dijital voltmetre ile okumayı deneyın. oynaklık olabılır cıkış voltajında bunu azaltmak ıcın uygun kondansator koymayı deneyın yada ust uste 30 olcum yapıp ortalamasını alın. kendı kodunuz degılse bıraz zor olabılır uygulaması...
  • dc gerilim ölçüyorum..kodda kendi yazmış olduğum kod.dediğiniz gibi 20 değeri okuyup ortalamasını alıyorum fakat istediğim hassasiyette yine de ölçemio.sensörün boşta çektiği akımı out ucundan voltmetre ile okuyorum 2.5 volt gösterio ve cok fazla oynamıo.benim aklıma gelen tek sorun olarak sensörün akım ölçen yerleri sensörün gnd ucu ile kısa devre olması arduinonun analog okumasında sıkıntı yaratırmı.aksam bide sensörü + uca bağlayarak deneyip yazarım buraya.şimdiden sağolun.
  • yok hiç bişe değişmiyo..sensörün out ucundan 2.55 v değer alıyorum sabit..hiç oynama yok..arduinoda analog ölçüm yapıom sapıtıyor..400mv hatalı ölçüm yapıyor analog uç..arduino bozuk mu diye baktım aldım bi pil ölçtüm mv u mv una denk..hiç oynama yok..arduino bozuk değil sensör bozuk değil..bu sensörün analog ölçümünü yapamıyo arduino..böyle saçma şeymi olur..delircem kafayı yiyecem..
    neyse...bildiğiniz baska tür akım sensörü var mı arduino ile kesin ve hassas bi sonuc alabildiğiniz..yardımlarınız için teşekkürler...
  • hangi bağlantı orneğini kullanıyorsunuz
  • http://henrysbench.capnfatz.com/henrys-bench/arduino-current-measurements/the-acs712-current-sensor-with-an-arduino/
    http://henrysbench.capnfatz.com/henrys-bench/arduino-current-measurements/acs712-current-sensor-user-manual/
    http://henrysbench.capnfatz.com/henrys-bench/arduino-current-measurements/acs712-arduino-ac-current-tutorial/

bu sayfa ve buna benzer yerlerdeki kodları videoları denedim olmadı..
    ben kendim arduinonun analog ucundan data bilgisi okudum.516 gibi birbirine yakın degerler vermesi gerekirken 490 ile 530 arası sürekli hareket halinde degerler görüyorum..bu acs712 için normal değerler mi yoksa bendeki acsler bozuk mu?
    2 tane acs var ikisinde de yapılacabilcek bütün oynamalrı yaptım ama hiç bir değişme yok..cf kondansatörünü artırınca gürültünün azalması gerekirken daha fazla artıyo..neye elimi atsam olmuyo..
    baska bi akım sensör, bildiğiniz dc gerilimde akım ölçümü için hassas değerler veren bir sensör soyleyebilirmisiniz..
    tesekkurler..
  • acs712 ıcınden gecen akımın yönünü de ölçebilmekte akım geçmiyorsa 2.5v veya adc tarafından okursanız 512 değeri okumanız lazım 512 den küçük değerlerde akım ters yonde akıyordur 512 den buyukse akım normal yonde akıyordur. 516 değeri normal yani.
    verdiğiniz linkleri daha önce görmüştüm.
    ılk acs712 yi power suply olçme yerine once bılınen bir yukun cektıgı akımı olçmeye çalışın devrenın huyunu suyunu öğrenın. şu an mvcut moduller ıcınde en mantıklı ve duzgun çalışan akım sensorlerı acs serileri. tek dıkkat etmenız gereken manyetık alanlardan fazla etkılenıyor olmaları buna dıkkat edersınız.
  • benim güç kaynağı kutusunun içinde 2 tane trafo var ve manyetik alandan etkileneceği aşikar.farklı yollar denemeliyim belkide..şönt direnç ile akım hesabı yapmak istiyorum ama şönt direnç üzerinde ters yönde olan akımları arduino da nasıl ölçerim bilemiyorum.
    normal yönde akan akımı şönt direnç üzerindeki gerilimi arduinonun analog pini ile ölçebilirim fakat akım ters yönde akmaya başlarsa şönt direnç üzerindeki gerilim negatife dönüşür ve - gerilimi ben arduino da okuyamıyoruz diye biliyorum.bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirm.
    bide şönt direnç üzerindeki gerilimi opamp ile yükseltme devreleri oluyor.bunlar da 2 ye ayrılıyormuş.high side ve low side..siz hangisini tercih edersiniz..tesekkurler...
  • alçeceğiniz akım aralığı ve hassasiyet ne olacaksa ona göre devre şeçmek lazım. genel birşey olçeceksenınz hıgh side taraftan ölçmek uyar. aynı devreyi lowside da da kullanabilirsin.
  • genelde motor suruculerde motoru süren mosfetın gnd ye giden bacağına akım sensorunu bağlarsın bu lowside olur.
  • sorunumu şötn direnç ile çözdüm. - uca bir tane şönt direnç koydum.ve yük bağlayınca onun üzerinde oluşan gerilim düşümünü arduinodan ölçerek hallettim.yardımlarınız için teşekkürler.kolay gelsin..
  • şönt dirençte voltaj yuksek olabilir yakmayın arduinoyu şönt çıkışını opamp ıle okuyorsanız pek sorun olmaz
  • Herkese merhabalar. Acs712 hassasiyetini tam olarak anlamadım. Kurdugum devrede 0.001 A hassasiyetle ölçüm almak istiyorum. Acs712( 5A,20A ya da 30A) bu kadar hassas değeri ölçebilir mi ? Çok küçük akım değerlerini ölçemiyor diye okumuştum ama dogru mu ? Eğer bu kadar hassas ölçüm yapamıyorsam alternatif olarak iki ucu arduino'nun analog girişine bağlı bir direnç ile ölçüm yapmak işe yarar mı ?
  • Olcecegin akim max kac amper olacak. Analog okudugunda okuyacagin degeri 4096 adima bol okuyacagin hassasiyet bu olacak. Acs sensorlerin bazilari her iki yonde okuyacagindan aslinda 2048 adimda okuyacak.

EDIT: arduıno uno 10bit adc çözunurlukmüş yani 4096 değil 1024 olacak ve 2048 yerinede 512 olacak, hata için özür dilerim.
  • Ölçeceğim akım maksimum 1.5 amper olacak. Şöyle bir hesapla akım ölçüyorum ( pek çok yerde bu şekildeydi,aşağıya ekliyorum.). Tam olarak anlamadım 2048 adımda okumayı. Yani 1.5/2048 'den 0.0007 A hassasiyet ile mi değer alacağım.

''Sensor hassasiyeti ( 20A Acs712 ) 100 mV/A.
    5V için 5/2=2.5 V değerinde deger gösterir yüksüzken.ADC degeri icin 0-5 V, digital olarak 0-1023 arasında deger alır.
    birim volt = 5/1024 degerini alır. ADC icin => V_in*(1024/5)= ADc degeri.
    V_in= 5/2 + 100mv/A*I => ADC degeri = (1024/5)*( 5/2 + 100mv/A*I)
    ADC= 1024/5 *( 2.5+0.1*I) => ADC=512+20.48*I => I= ( ADC-512)/20.48''
  • acs712 çalışma mantığı çekılen akıma göre çıkışında bir voltaj oluşturur. bu sensor geçen akımın yönünü de bildirdiği için akım tersyonde veya deşarj yonundeyse 0-2.5 volt aralığında ve çekılen akım normal akış yönündeyse 2.5-5v aralığında olur.
    hassasiyet için ise ( 20A Acs712 ) 100 mV/A demek her amper aralığı 100mV voltaj uretir demek yani 20000mA/100mV dersek 20A çektiğinde 2000mV okuyacaksın demek (eğer normak akım çekme yonundayse 2500mV+2000mV=4500mV okursun çıkışında)

gelelim adc hassasiyetine adc 5000mv da 1024 adım uretir bunu 5000/1024 dersek 4.88 mV her adımda okursun. yani acs sensor boşta hiç akım çekılmediğinde 2500mV uretıyorsa 2500/4.88 =512 adım okuyacaksın demek(yani sıfır akım çekıyorsun).

acs den 1000mA çektiğinde 100mV voltaj uretecektir bunun uzerıne 2500mV koyacaksın çünkü senın offset değerin 2500mV ve çektiğin akımla 2600mV okuyacaksın yani 533 adım okuyacaksın analogread kullandıgın zaman.

sonra bu 533 değerini arduınoda voltaja veya akıma direk çevirebilirsin cunku sabitlerin belli.

533x4.88=2601mV okuduk bundan 2500 offseti çıkarsak 2601-2500=101mV elde ederim bunu da 101mV/100mV=buda 1.01 A eder.

birde 100mV / 4.88mV dersek adım başına kaç amper okursunu bulursun 20.49mV eder buda 1000mA/20.49mV adım =48.8mA minimum adımbaşına okuma yaparsın.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.