Cam kaldırma motoru kontrolünde arduino kilitlenme sorunu
  • Merhaba,
    4 adet cam kaldırma motorunun kablosuz uzaktan kontrolü ile alakalı yaptığım bir çalışma mevcut.
    Kullandığım Malzemeler
    - 4 adet bts7960b 20 veya 40 amper motor sürücüsü
    - 12 volt 180 amper lik akü ile motor sürücüleri harici besleniyor
    - Arduinonun çalıştırılabilmesi için 4A voltaj düşürücü (USB veya adaptör kullanmıyorum. 12 volt aküyü de direk bağlamıyorum Arduino yanıyor. bu nedenle düşürücü kullanıyorum ve 8 volt ile çalıştırıyorum.)
    - Arduino Mega 2560
    - Alıcı için NRF24L01 PA, Verici için NRF24L01.
    - 4 adet Cam motoru

Her motorun miline 10K potansiyometre bağlı (açı bilgisi alabilmek için), motor sürücülerini 12 Volt akü ile harici besliyorum. motorları 0 ve 65 derece arasında kontrolünü sağlıyorum. sistem uzaktan kumandada ki joystick ile kontrol edilebiliyor fakat seri hareketler yapmaya calıştığımda arduino kilitleniyor ve reset tuşuna bastığım zaman düzeliyor.

Sorunu çözebilmek adına yaptığım yöntem motor sürücüleri üzerinde ki 330 Uf lik kondansatörleri 1000UF lik kondansatörler ile değiştirmek oldu kilitlenme süresi eskiye nazaran azalma gösterdi fakat sistemin kilitlenmemesi gerekmekte.

- sisteme eklememiz gereken başka komponentler mi mevcut

-bir üst versiyon Arduino ya gecmek kilitlenme sorununu çözebilir mi. işlemci hızı ve belleğin megaya nazaran Due de daha fazla olması nedeniyle kart değişikliği düşünülebilir mi.

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
  • motor acısını kontrolden ziyade gerilim olcen birşey olmaz mı yani cam kapandıgında zorlanacak ve otomatik akımı kesecek bir sistem ?
  • Arduino kilitlenme sorununa yardımcı bir cevap gibi durmuyor bu tavsiye ☺
  • Gönderdiğim karakter döngüsü içinde kalıyor olabilir döngüden çıkarmam gerekir.
  • kablolu denıyor musunuz problemin oluştuğu yeri bulmak daha kolay olur. bırde motorlar güçlüyse ters voltaj üretir suruculerde koruma yonlendırme dıyotları ıle voltajı gerekli yone cevirirler aslında ama belkı o dıyotlarda kaçak vardır yada extra dıyotlarla ters voltajlatı +v a doğru yönledirin. bende gemılerde kullanılan silecek motoru kontrolu yapmıştım motorlar bayağı yuksek voltaj uretıyor dıyotlar olmazsa sistem kısa devreymiş gibi olup reset atıyordu.
  • Motor miline bağlı metal potansiyometreleri plastik potansiyometreler ile değiştirin şeklinde bir tavsiye aldım. sorununuz parazit sorunu büyük ihtimal dediler.

Potansiyometreleri değiştirdim büyük ölcüde sorunu çözdüm. Motor sürücüm alakasız bir şekilde harekete geciyordu bozuk olabileceği nedeniyle o motor sürücüsünü de değiştirip gelişmeleri haberdar edeceğim..
  • Kablolu denemede yapacağım. Tavsiyeniz için sağolun..

Fakat arduino herşeyden etkilenir uğraşma boşuna diyenler mevcut.
    Endustriyel uygulamalarda başınıza tehlikeli işler açmayın şeklinde uyarılarda alıyorum.
  • elektrıksel problemleri çözersinizde yazılım kutuphaneleri çok zayıf çok çabuk çökebılıyor ıyı test edın yada kendı kutuphanelerınız zaman ıcınde yazın

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.