dc motoru sabit devirde döndürme
  • • ARDUİNO MEGA 2560
    • MOTOR SHİELD V 2.0
    • LM 2596 POWER SUPPLY MODULE DC/DC BUCK 3 A
    • ROTARY ENCODER Type:ZSP4006-003G-4000B-5-24C
    • 24V 3600r/min PCDC Motor 85ZY24-110
    arkadaşlar iyi günler, öncelikle ben arduıno ile yeni tanıştım bu işte acemiyim. benim yapmak istediğim elimdeki yukarıda yazılı malzemelerle dc motoru örneğin 100-125-150-175-200 gibi devirlere ayarlayıp bu devirlerde motora bir pervane taktıgımda bu devirlerin değişmeden örneğin 175 devirde sabit dönmesi yani motor yüke girince devirinin düşmemesi gerekiyor. öncelikle böyle bir işlemi bu malzemelerle nasıl yaparım yani bağlantı şemaşı ve yazılımı nasıl yapmam gerekir. bu konuda her türlü bilgiye ve yardıma ihtiyacım var şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.
  • malzemelerde maşşallah hiç acemi gibi değil
  • önce encoder üzerinde çalışmaya başla. Onu iyice anlarsan zaten iş bitmiş demektir.
    Senaryo olarak ta,
    sen bir devir gireceksin, döngünde girdiğin devir şuanki devire eşit mi diye sürekli kontrol yapacaksın. şuanki devir girdiğin devirden aşağıda ise deviri arttıracak, yukarıda ise deviri düşüreceksin. Bu temel mantığı üzerine inşaa ederek ilerleyebilirsin
  • acaba sadece geri beslemeyle bu mümkün mü ? Yani geri besleme dediğim encoder.
    Sürekli aynı devirde dönmesi için encoder yanında PID de gerekmez mi ?
  • tabikide gerekli hatta kesinlikle gerekli. PID siz düşündüğün zaman tam değeri tutturabilmek için hızlanacak ve yavaşlayacak yani tek bir line da ilerleyemeyecek.

Benim önerim önce encoderi öğrensin, sonra bi dediğimi yapsın, en son PID ye bakar.
  • labview+arduino dc motor sürümü benim soruna çözüm olurmu acaba ve nasıl yapabilirim???? teşk.
  • Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu olayi arduino ile yaptim enkoder ve pid yazılımlı ile basardim. Labview ile open loop seklinde calistirdim ama close loop islemini yapamadim bunun nedenide labview ile arduino arsi veri hizi benim encoder okuma hizima yetisemedi. Katkilariniz icin teşekkürler.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.