Elektronik İlaç Kutusu Projesi
  • Merhaba arkadaşlar.

Yıllar önce düşündüğüm elektronik ilaç kutusunu hayata geçirmeyi planlıyorum. Yapacağım proje için fikirlerinize ihtiyacım var.

8 gözlü, sadece hap için kullanacağım kutuya bağlanması gereken arduino modeli, bileşenler (modüller), enerji kaynağı gibi donanımsal bilgilerim eksik. Fakat Arduino'da led yakma, bazı sensörleri (uzaklık, ışık, ses v.s.) kullanma gibi küçük tecrübelerim var. Arduino yazılımını internet yardımı ile çözebilirim sanırım.

Projenin aklıma gelebilecek donanımı;

Arduino (Projeye hangisi uygun olursa)
    2 Adet Push Button (butonların üzerinde "AÇIM" ve "TOKUM" yazacak),
    1 LCD Ekran (sadece saati gösterse yeterli),
    1 Adet Titreşim Motoru (motor sürücüsü ile),
    8 Adet Led Lamba,
    1 Adet Buzzer
    1 Adet Gerçek Zaman Modülü
    1 Adet Enerji Kaynağı

Projenin Çalışma Prensibi;

Sadece bilgisayarla programlanabilecek ilaç kutusu, belirlenen saat aralıklarında ses çıkaracak, kullanıcı sesi duymaz da açım ya da tokum düğmesine basmazsa titreyecek. Açım düğmesine basıp kutunun kapağını açtığında programlanan ledler yanacak. Yemek yendikten sonra tokum düğmesine basınca programlanan ledler yanacak.

Bilgisayar programlama konusunda tecrübeliyim. Yapacağım uygulama ile kullanıcı Arduino kodları ile uğraşmak zorunda kalmayacak. Bu uygulama bir kaç tıklama ile Arduino kodlarını otomatik olarak oluşturacak ve yükleme gerçekleştirilecek.

Kullanılacak donanımda eksik ya da fazla, daha önemlisi hata var mı? Kullanılacak Arduino modeli hangisi olmalı? Enerji kaynağı nasıl seçilmeli? Tabi bu kutunun taşınabilir ölçülerde olması kullanıcı açısından daha uygun olur.

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.
  • Gayet güzel bir proje, malzemelerde isabet gibi duruyor. Bu saydığın malzemeler ile yapılabilir duruyor. ( Direnci, kabloyu, konnektörleri saymazsak )
  • Yorum için teşekkür ederim :)

Ledleri dirençli led komponentleri ile yapabilirim. Çok güzel komponent yapmışlar adamlar. Hem mantar led yerine daha küçüğünü (ismini bilmiyorum :( ) kullanırım hem de bağlantı aşaması daha zahmetsiz olur. Reklam olarak algılanmazsa alınabilecek web sayfasını paylaşabilirim.

Konnektör için standart arduino-pc bağlantısı yeterli olur sanırım. Bağlantı yeri kutunun dışında kalsa iş görür. Arduino ile kablosu da geliyor zaten.

Kablolama ise erkek-dişi jumper kabloları ilk aşama için yeterli.

Şimdilik titreşim olayı biraz zor görünüyor. Shield kullanayım dedim ama hem motor fazladan güç tüketecek hem de shield ile birlikte yer kaplayacak. Aslında L293D iş görmez mi kendi başına?

Kullanılacak Arduino modeli ne kadar küçük olursa o kadar güzel olur diye düşünüyorum. Öneriniz hangi model?

Güç kaynağı ayrı bir olay. Nasıl bir güç kaynağı olmalı?
  • arduino pro mini , işinizi görebilir. normal bir telefon şarj aleti adaptörünü kullanabilirsiniz aslında , üzerinde output yazıyor. l293 iş görür kendi başına. 2 motor sürebilir. titreşim motorlarının çok akım çekeceğini düşünmüyorum ( en azından telefon içinde ki küçük olanlar )

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.