akım ı kontrol etme
  • hocalarım yurdumda odam karanlık devamlı.günes hic gormuyor.sabahları kalkmak bunun ıcın cok zor oluyor cunku sureklı karanlık.bende saat 6 da parlaklıgını arttırmaya baslayan ve yavaş yavaş yanarak 7 de maksımum parlaklıga ulasmasını ıstedıgım bır sistem dusundum.odama gunes gibi dogsun istiyorum.bunun için araştırma ettim .röle ile akım kontrol edebildigimi ogrendim.onun ıcın röle aldım.ampule akım getıren kablolar cok kalın oldugu ıcın roleye uygun olmayacagından ne cok kalın ne cok ınce bır kablo aldım.kabloyu lambanin girdigi yerdeki faz kablosuna lehimledim.snra o ekledıgım kabloya röleyi bağladım.arduinoyu calıstırdım sonra.buraya kadar hersey guzeldi.tek bi adım kalmıstı analog degerler ile ampulu yakmak ama olmadı.rölenin calısma prensibinin yanmak veya yanmamak oldugunu kesfettim.ampulu güneş gibi dogduramıyorum.direk yanıyor.ben gunes gibi yavas yavas dogsun istiyorum.bunun için ne yapmam gerekiyor.gelen akımı kontrol etmem gerek ama bunu edemiyorum..cidden hic bilmeme ragmen bunları arastırarak yaptım ama burada tıkandım.yardım edersenız sevinirim.hic degilse bana uygun aracı deyin gerisini arastırıp bulayım.
  • pwm ile yapabilirsin bir tane mosfet transistorün çıkışını güçlü bir lede bağlarsın pwm ıle led parlaklığını ıstediğin gibi değiştirirsin. once bir led le direk arduinı çıkışından dirençle al. dene sonra buyuk transıstor ve guclu ledle denersın
  • yalnız 220V anahtarlamak istiyor. Led değil.
  • bu yapay guneş programını power ledle yapması daha kolay internette çok örneği var ondan bu yolu onerdım.

şimdi dimmerle yap dıyecem ugraşacak zerocross diyecem bu ne dıyecek bıde çarpılacak 220 ye.

led iyidir
  • Okoman çok haklı,
    amaç aydınlatma yapmak ise 12V ile çalışan ledler mevcut değişik güçlerde bulabilirsin.
    Bununla yapsan olmaz mı ?

220V luk AC gerilim üzerinde oynamak hem teferruatlı hemde yeni başlayan biri için tehlikeli.
  • Led candır can:)
  • led ile bunu yapmak kolay hocam ve nasıl yapılacagını biliyorum.yani led ile yapmasamda olur.suan bu sorunu asmam gerek.dimmerler ile sanki bişeyler yapabilirim geliyor.araştırmaya devam edecegim
  • şununla yapabilirsin devreyi yapabiliyorsan dene. lambayı bağlamadan uçları kısa devre edersen komple herşey kesin yanıyor . 220ye çarpılma da garanti. DİKKATLİ OLUN GERRKLİ ÖNLEMLERİ ALIN SORUMLULUK SİTE VE YÖNETİCİLERİNİE AİT DEĞİLDİR.

http://www.instructables.com/id/Arduino-controlled-light-dimmer-The-circuit/?ALLSTEPS
  • Dimmer anahtar ile basit bir lamba devresi kurun. Dimmer anahtar üstüne servo motor bağlayın sevro motoru for döngüsü ile 0 dan artırın bunu 0,001 gibi hassas bir artımla yapabilirsiniz servo motoruda zaman modülü ile çalıştırın tahminin istediğinize yakın sonuç alırsınız. Servo motor çalışınca dimmer anahtar açılmaya başlayacak ve lamba yanmaya başlayacak.
  • hocam ilginizden dolayı tesekkur ederim. cok güzel olmus bu rgb led li calısma . cok hosuna gitti bundanda edebilirim :) hocam triyak cıktı karsıma onu biraz araştırdım . sizin basta verdiginiz linktete triyak kullanılıyor.

bu link: https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/15211760_1902448946655256_1199585310_n.jpg?oh=7879de0e3bf62e343d5b229283b25dac&oe=583BDDC7

ise benim devrem. simdi hocam anladıklarımı soylemek istiyorum kaynak ingilizceydi de ondan pek anlayamadim. benim devremde soldan birinci pin girisine 5v yi 4.girise topragi 2.girise sistemin calisip calismamasini digital high yada low olarak dondurebilecegim pini 3. girise ise analog olarak read yaparak lambanın parlaklıgını ayarlayabilecegim pini baglayacagım.dogru mudur hocam ?

ayrıca hocam galiba isimleri connecter olan yesil 2 cift giris yerim var ya.oraya
    mesela https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/15175453_1902454953321322_943395996_n.jpg?oh=743a5625d35b6507238dd396581972ab&oe=583BE260 bu lamba icin bi ciftine faz ve bi ciftine toprak kablolarını mi baglayacagım.

veya farklı bır ornek mesela ketil için ketilin fiş kablosunda bi ciftine toprak bi ciftine faz kablosunu mu baglayacagım.
  • hangi şemayı yada projeyi temel aldınız onu paylaşın bu şekılde anlayamayız
  • bu devre ac faz larını duzenleyerek ışık parlaklığını ayarlar. birebir aynı malzeme ve şemeyı uygulayın. lambada faz bacağını kullanacaksınız. 220 den gelen kontrol kalemıyle bakınca ışık vermeyen kısmı lambaya direk bağlayın diğer 220 den gelen faz ucu devreye girecek ve çıkacak çıkan uç 220v lambaya gidecek. ac yuksek voltaj kullanıyorsun çok tehlikeli çarpılmayın tavsiye bıle etmiyorum aslında. önlem alın
  • Hocam mantigi röle gibi rölede carpilmadim.
    Sizin dediginize gore o kuracagim devreye bi giris ve bircikis yapacagim.ama hocam o sitedeki devrede 2 giris 2 cikis yapiliyor orayi anlayamadim. Bi giris bi cikis faz kablosuna ait peki ya diger giris diger cikis hangisine ait ?
  • çizimde belli ya 2 tane 220 giriş 2 tane lambaya bağlanacak uç. şemaya da mı bakmıyorsun. 220 girişin kör ucu içten lambanın ucuna gidiyor. yukarıda anlattıgımdan farklı değil.
  • ayrıca röle ile alakası bile yok. rölede kablo uçları açık devre oluyor yada bağlanıyor. burada hiç bir yede aç kapa yok. faz açısı duzeltme var.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.