15 kw'lık motoru kontrol etme.
  • Merhaba arkadaşlar. Arduino ve elektrik konusunda çok iyi değilim fakat aklımda bir proje var ve bana 15kw'lık bir motoru gsm ile kontrol etmem gerekiyor. Gsm ve arduino kısmında sıkıntı yok fakat o kadar yüksek akım ve güç harcayan bir motoru nasıl kontrol edebileceğimi bulamadım. Arduino ile verilen röleler en fazla 220V 10A'e kadar güce dayanabiliyor.Buda maksimum 2.2 Kw güce kadar dayanacak herhalde. benim çalıştırmak istediğim motor ise bu gücün yaklaşık 7 kata kadar büyük bir güç. Şimdi IRFP4232PbF Power MOSFET şöyle bir mosfet buldum. Bu mosfette 110 A akıma kadar çekebilir diyor fakat datasheete baktım ve açıkçası datasheetten de pek anlamıyorum ama 220 V'a mı bu amperi veriyor anlayamadım.Sorum ise acaba bu mosfetle bu motoru kontrol edebilirmiyim?
  • 15kw motoru tek bir mosfetle yonetmeyin yuklenme ve kalkış anlarında en az 10katı akım çeker. daha profesyonel çözum bulmak lazım. ne tur bır motor 15kw dc motor mu
  • Su pompasi dalgic olarak isimlendirilen motorlardan calistirmak istedigim. Trifaz ve 380 volt ve ortalama 22a cekiyormus. Biraz arastirma yaptim solid state relay diye bisey buldum. Acaba bu relaylar benim isimi gorurmu? Birde bu roleler birazcik pahali. Bumun yerine mosfetlerden devre kurulur mu ki? Birde bilgi olarak bu ssrolelerden uygun olani hangisi olur ona karar veremedim. Normal 22 amperi kaldiran yeterli olur mu ki birden yuk binince yoksa en az 60 amperlik bir role mi almaliyim?
  • ac motor kontrolu ıcın ozel tasarlanmış motor surucu almanız lazım böyle olmaz hocam üstelik trifaze.
  • asansör motor sürücüleri var işinizi görebilecek lakin 15 kw çok güçlü bir motor. sürücülerin fiyatlarına gelince 2000 dolar civarında.15 kw gücündeki bir makine motor grubu ile 20 kişilik 1600 kg kapasiteli bir asansör yapılır.
  • Cevaplar icin tesekkur ederim fakat 2000 dolar cok yuklu bir miktar. Yapmak istedigim sey boyle bir motoru telefonun mesaj yoluyla anahtarlayip acip kapatmak ve bunu geliri dusuk bir gruba yapmak icin dusundum. Onceki paylasimlarda solid state rolesi adiyla bir role buldum. Orada trifaz380 volt ve 90 amperilik roleler mevcut. Acaba bu role turu bu amaci saglarmi. Yine cok ucuz olmasa bile 200 lira civarlarinda. Amacim motor kontrolu derken ters yonleme felan degil sadece acip kapatma olacak. Bu solid state roleler hakkinda bilginiz var mi acaba?
  • Olmaz hocam. Arduino kismini burada sor ama bu elektrik kontrol kisimlarinin burada cozumu cikmaz. Cok ucuz geliyorsa al 3 tane solit role ayni anda 3 fazi ac kapa noluyor gor.
  • sadece aç kapa ise önce röle süreceksiniz sonra röle ile kontaktör süreceksiniz 3. faz kontaktörlere bakın hatta asansör panosu yapan bir yer bulun size yardımcı olacaktır eski panolardan çıkan kontaktörlerden size ücretsiz bile verebilirler
  • Tesekkur ederim eemuhendislik.
  • Bu sistem önce yüksek amperli rolelerle yıldız üçken çalışacak işin bu kısmını bir panocu veya bobinajcı ile hallet sonrada motor start butonuna parelel arduinodan çıkıp roleyi ornegin 3sn cekili tutsun sonra bıraksın röledende start buttonuna bağlanacak. Seneryo bu.
    Arkadaslari nda dediği gibi bu işten anlayanlara birebir gorusmen lazım.
  • kardeş mrb. arkadaş yukarda basit anlatmış önce düşük amperli roleyle, yüksek amperli roleyi sür. sonra kontaktörü sür olsun bitsin.
    kademeli olarak güç artırımına giriceksin ben arduino ile 120 kw motor sürüyorum 400 volt 200A. hiçte problem yok.
    hee oturupda birebir arduinoyu bağlamıyorum ama kasanın içi aynı atmega328 işlemci mevcut yani bir nevi plc uygulaması yapıyorum.
  • mrcmakina arkadaşın gibi röleyi kontaktöre sur kontaktör bobini fazla akım çekmez istediğini görürüsün . tabi direk yol verebilirmisin şebekeye bağlı belki yıldız üçgen yol verebilirsin

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.