Arduino dan Android de Bluetooth ile text göndermek
  • Merhabalar,
    MIT APP INVENTOR ile oluşturduğum bir arayüz ile Arduino ya HC-05 ile text göndererek output ları yönlendirdim.
    Serial monitoru MIT APP INVENTOR de bir text label a göndererek Hava hız göstergesi oluşturdum.
    Sorun şu ki;
    Arduinodan MIT APP INVENTOR e text gönderemiyorum. Arduinoda hava hızını set edilen bir değerle compare ettikten sonra max limit aşıldığında arayüze text göndererek "HAVA HIZI YÜKSEK" göstergesini aktif etmek istiyorum. Ya da tam tersi min limit de " HAVA HIZI DÜŞÜK" göstergesi...
    MIT APP INVENTOR de bluetooth receivebyte komutu mevcut demekki gelen text i tanımlayabilecek diye düşündüm.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  • Merhaba , bende arduino ya bağlı bir sensörden aldığım veriyi MIT APP INVENTOR da oluşturacağım bir uygulama üzerinde göremek istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?
  • bu isin en kolay yolu yapilmis projeleri degistirip yada alip kullanmak

simdi text gonderirken ve alirken dikkat etmeniz gereken noktalar:

- texti mit uzerinde 1 kere gondemeniz gerek, eger dongu seklinde bircok kez gonderirseniz bu arduino icinde birikir ve yeni degere gelene kadar belki yuzlerce kez eski gonderdiginiz deger doner

- arduino ustunden gelen verileri char char okuyup bir degiskene kaydetmeli ve eger gelen char # vs ise recive edilen text arduino uzerinde kontrol edilmeli ve tanimlanan kod calismali

...

mit uzerinden texti bir kez gondermeyi anlatmaya gerek yok heralde? bir degiskeni duruma gore true-false ayarlayarak kullanmaniz gerek sadece

...

char byteData;
    String recived;
    boolean blueCommit = 0;

void setup() {}

void loop() { Bluetooth_Recive(); Bluetooth_Printed(); }

void Bluetooth_Recive()
    {

if (BT_1.available() > 0) {

byteData = BT_1.read();
    recived += byteData;

if (byteData == '#') { recived= ""; } // invetor texti atmis yani

if (byteData == '$') { /* istersen recived `recive ettigin text` kullanilabilir vs*/ }

blueCommit = 1;

}
    }

void Bluetooth_Printed()
    {
    if (blueCommit == 1)
    {

if (printed == "OPEN") { /* open recive edilince calisacak kodlar*/ }
    if (printed == "OFF") { /* off recive edilince calisacak kodlar*/ }

blueCommit = 0;

}
    }

...

simdi app inventorden komut gonderirken

#OPEN
    #OFF

seklinde yapabilirsin

text gonderirken

#abcABC123$

seklinde text gonderip texti istedigin gibi kullanabilirsin

• ya ben sorunu yanlis okumusum, mit ustunden okuma yapmak icin reciveText blocku kullaniliyor burada sorun yok galiba

mit projesinin resmini ve arduino kodunun ilgili kismini paylasirsaniz yadimci olmak kolaylasir
  • Teşekkürler rıdvanaltun sensör bilgilerini Text olarak değilde string olarak gönderdim MIT de de veriable oluşturarak istediğim işlemi gerçekleştirdim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.