ESP8266 ile Serial monitörden iletişim kuramıyorum
  • Merhaba,
    1 hafta önce ilk esp8266 wifi modülüm geldi. Esp-01 diye geçiyor. Benim günlerdir uğraşıpta çözemediğim bir problemim var. Aslında çok karmaşık çünkü aklıma gelebilecek herşeyi denedim. Hepsinden farklı farklı sonuçlar elde ettim. Şimdi onları yazıyorum. Umarım yardımcı olabilecek birisi çıkar. Arduinom: DCCduino ATMEGA328.
    Öncelikle adapterden başladım. Üzerine esp8266'yı taktığımız shieldden bahsediyorum. Üzerinde 4 pin çıkış var: VCC GND TX ve RX. Bununla ne yaptıysam yaptım hiçbirşey işe yaramadı. Esp hiçbir şekilde cevap vermiyor bununla. Sonra Esp'yi söküp boardıma bağladım. Başta cevap vermedi yine fakat 12V 600ma adaptörle destekleyip Ch_Pd ucunu Vcc'ye bağlayınca mavi ışığı yandı çalışmaya başladı. İlk başta serial monitörden AT yazmayı denedim olmadı. Send'e basıyorum ama gitmiyor. Sonra print ile AT yazdırttım. Serial monitöre AT geliyor sonrası yok. Herhalde çalışmıyor dedim fakat çalışıyormuş. Onuda şöyle anladım. if(Serial.find("OK") sorgusuyla herhangi bir pine güç verdirttim. Güç geldi. Serial monitörde cevapları görmüyormuş. Wifi.ye bağlantı kodunu yazdım. Ağımada bağlandı. Onuda şöyle anladım. Windows'tan airties izleyiciyi açtım. Orda ESP diye bir cihaz çıkıyor. Bu benim ağıma bağlattığım esp'm.IP'yi otomatik aldı. Mac adresini ve IP adresini öğrendim. SoftwareSerial kullanarak verdiği cevaplara taklit edebiliyoruz fakat neden direk serial monitörle iletişim kuramıyorum ? Neden serial monitörden hiçbir şey yollayamıyorum ? Yani ben modülümün yazılım sürümünü öğrenmek istiyorum ama SoftwareSerial ile bunu yapmam mümkün değil. Okuyamıyoruz ki anlamsız harfler çıkıyor. Neyse yazılım dedim ondanda bahsedeyim biraz. Esp'mi flashlamak istedim belki düzelir diye. Tx Rx yerlerini değiştirdim Gpio.yu gnd.ye bağladım düzeneği kurdum ama nafile. Com5'de cihaz hazır diyor, flasha basınca tık yok. Farklı yazılımlar ve farklı bağlantıları denedim yok olmuyor güncelleme. En son yine körü körüne dedimki server kurayım. Kurdum. Send OK mesajının geldiğini tespit ettim. Pc'den esp'nin ip adresini yazınca sayfa yükleniyor diyor kalıyor. Açılmıyor yani. Bişeyler var gibi ama sayfanın yüklenmesi birtürlü bitmiyor.
    Özetle modülüm çalışıyor ağıma bağlanıyor fakat onunla iletişim kuramıyorum. Körü körüne kodlama yapıyorum o zamanda çalışıyorum diyor sonuç yok ortada. Ne yapıcağımı şaşırdım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.