Nrf24 Antenli Verici Sorunu
  • Merhaba

Nrf24L01 ile 6 verici , 1 alıcı olarak led yaktırmak istiyorum. Temel olarak aşağıdaki linkteki örneği yapmaya çalıştım.

http://maker.robotistan.com/nrf24l01-ile-uzaktan-kontrol/

Bu linkteki örneği yaptım. Verici için antensiz (pcb üzerinden antenli) nrf24l01 kullanınca gayet güzel çalışıyor. Fakat vericiyi antenli nrf24l01 kullanınca çalışmıyor.(alıcıdaki led yanmıyor) .
    Vericide antensiz modelini kullanınca , alıcı antenli modelde antensiz modelde olsa çalışıyor.

Beslemesini 3.3V voltaj regülatörü ile sağladım.
    Beslemesine kondansatör bağladım.

yine değişen hiçbirşey olmadı.

Antenli model ve antensiz model arasında herhangi bir fark var mı ?
    Yada antenli modelde sorunsuz çalışabilecek bir örnek devre var mı yaptığınız ?

Bir diğer sorum ;
    Yukarıdaki linkteki örnekteki vericiden 6 adet yapsam , alıcıdaki ledi hangisinden düğmeye basılırsa basılsın yanar mı ? Eğer yanmaz ise bunu nasıl yapabilirim?

Teşekkürler
  • Arkadaşlar yardımcı olabilecek fikir verebilecek kimse yok mu ? İnternet'te aradım benimki gibi bir soruna rastlamadım. Bilgisi olan varsa yardımını bekliyorum.
  • anten kendi antenı mı belkı antenın frekansı tutmadıgı ıcın cıkış yapmıyordur. yada pcb versıyonla gıdın. urunu aldıgınız yere de bır danısın. antenlı başka bordu deneyın belkı antenlı bord bozuktur. genelde anten takılı degılken elektrık verılmez bozulabılır cıkış ama sanmam bu kadar dandık yapmazlar.
  • anteni üzerinde gelen kendi anteni. elimde 7 tane antenli versiyondan var 4ünü çinden getirttim. 3ünü türkiyede internetten aldım. Verdiği sonuç aynı.Çalışmıyor :( Yani hepsinin bozuk olacağını sanmıyorum.
    Programda veya yazılımda bir farklılık olabilir mi acaba ? Yada antenli versiyon için farklı bir kütüphane eklemek gerekli olabilir mi ?
    Üzerinde " YJ-15008+PA " yazıyor
  • şurada yazdığına göre tamamen ayrı bır guc verın fazla guc cekıyormuş https://forum.mysensors.org/topic/1720/long-range-radios-not-compatible/2
  • Evet olabilir çok mantıklı.Teşekkür ederim yardımın için.Deneyip sonucu buraya yazacağım
  • Merhaba

Testleri yaptım . Çinden getirttiği antenli versiyonlar ile Türkiyeden aldıklarım uyumlu çalışmıyor. Türkiyeden aldıklarıma harici besleme bağladığımda çok güzel sorunsuz olarak çalıştı.

Fakat Çinden aliexpressten aldıklarım ise ne diğeriyle uyumlu çalışıyor ne de kendi arasında haberleşiyor. Acaba bunlarda boot yükleme gibi birşey mi var mı ? çinden gelenler boot yüklenmeden gelmiş olabilir mi ?
  • configlerini karşılaştırın. sizdeki ile çinden gelenlerin config registerlerin tamamını okuyup karşılaştırın. birde çalışmayanların entegresinin kodunu okuyun ustten farklı bir chip olabilir. nrf uyumlu denen çinli rf chipler varmış. birde sonradan gelenler kendı aralarında uyumlu calışması lazım
  • arkadaşlar kaç gündür uğraşıyordum sonunda ÇÖZDÜM
    http://maker.robotistan.com/nrf24l01-ile-uzaktan-kontrol/
    bu sitedeki kodu kullandım
    Tek yaptığım , iki modülüde 5 volta bağladım çalıştı.Sabrım tükenmek üzereydi artık.
    Denemediğim yöntem kütüphane kalmadı hiçbiri bir işe yaramadı.Dediğim gibi 5v bağladım ve ve çalıştı.
  • nasıl yanı daha oncekı denemelerde 5v vermeden modul mu denedınız.
  • modul normalde 3.6v ile çalıştığı biliniyor her yerde öyle yazıyor.
    Ama ben 5v bağladım ve çalıştı.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.