Yardım 2 motor kontrol
  • Arkadaşlar ben bir konuda yardımlarınızı bekliyorum.
    Arduino ile 2 motor kontrol etmek istiyorum
    Motor sağa dönerken butona basıldığında sola dönmeye başlayacak ve diğer butona bastın mı sağa dönecek.
    2. Motorda 2 3 saniyede bir az bir ilerleme olucak durucak
    Boyle bişey mümkün mü acaba arduino olayında yeniyim.
  • olur tabi, neden olmasın.
  • mümkün tabiki. dc motor mu kullanacaksın ? step motor mu kullanacaksın ? servo motor mu kullanacaksın ne tür motor olduğunu söylesen daha iyi olurdu????

1. motor için; h bridge kullanacaksın. İnternette h bridge diye araştırırsan mantığının nasıl olduğunu öğrenirsin. 4 transistör kullanılarak çapraz olarak anahtarlama yaptırılarak motorun sağa ve sola dönmesi sağlanıyor.
    Ben onu da yapamam dersen daha kolay hazır olarak motor sürücü modüller var örneğin L298N modül bunu alıp direk kullanabilirsin.
    Sağ'a ve sol'a döndermek için bulunan transistörün base uçlarını arduinodaki çıkış olarak tanımladığın yerlere bağlarsın . İstediğin butona basınca istediğin çıkış olacak şekilde arduinoda ayarlarsın. Bu sayede basit şekilde bu işlemi gerçekleştirirsin.

2.motor için;
    Genel olarak şöyle bir bilgi vereyim.Bir npn transistör ile motoru sürersin.npn transistörün base bacağını arduino'nun herhangi bir çıkışına bağlarsın.oradan zaman kesmesi ile istediğin sürede durdurursun.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.