3 volt ile çalışan bir cihazın mini usb portu ile haberleşme
  • Elimde 3 volt pil ile çalışan dijital bir kumpas var. Bunun usb portu var ve bilgisayara direk bağlanamıyor bir ara cihaz ile pc ile haberleşebiliyor. Bunların usb olmayan seri haberleşenleri ile arduinoyu bağlayıp veri alabiliyorum ve usb olanları ilede bunu başarmak istiyorum. Usb yi umutsuzca arduinoya bağlayıp okumaya çalıştım serial komutu ile ama okuyamadı 3 volt dan dolayı sanırım. Teorik olarak ne yapmam gerek bu durum için. usb okuycam ama cihaz 3 volt ile çalışıyor. Eski sistemle çalışa kumpaslar 3 değil 1.5 volt ile çalışmalarına rağmen transsitor yardımı ile bu haberleşmeyi sapladım bunda da acaba aynısınımı yapmam gerek. Ayrıntılı bilgi beklemem çok olur ama teorik olarak beni yönlendirir veya tahmini fikir verirseniz o yönde araştırma yada deneme yapacağım. Cihaz şunun gibi fikir açısından. Acaba USB host mu almam gerek ben arduino nun kendi usb sini kullanmayı düşünüyorum.

https://www.solidrop.net/photo-10/300mm-digital-micrometer-stainless-steel-electric-digital-vernier-caliper-digital-caliper-300-mm-shahe.jpg

şu başlık biraz umut verici olabilirmi sorunum ile alakalı

http://forum.arduinoturkiye.com/index.php?p=/discussion/1475/usb-klavye-direkt-arduino-pinlerine-baglanir-mi-nasil
  • usb protokolu farklı bırseydır serıale benzemez sevıyelerı halletsenızde pc arafında veya arduino tarafında bır host surucuye ıhtıyac duyar ayrıca bu protokol açık degılse verıyı okumak ve ıstemek ıcın bazı kodlar yollamak gerekırkı bunlar hemen olacak iş değil.
  • yani ne yapmam lazım abi. usb shield işimi görürmü mesela
  • usb ıle ugrasmak nafıle bır caba gıbı gelıyor bana cok hayatı bıse degılse vakıt kaybetme derım. usb için lınuxda fılan drıver yazdıysan yada bağlayacagın cıhazın detaylı bır protokolu olmazsa ıhtıyarlarsın ama iş bitmez
  • ya abi bu usb cihaz dışarı bildiğin seri bilgi göndermiyormu neden olumsuz bu kadar benim bunu halletmem gerek. Gönderdiği bilgi dizisini okumam gerek aradaki karmaşıklık beni ilgilendirmiyor sadece 3 volt ile çalışan bir cihazın usb si nasıl okunur onu halletmem gerek. Bilgisayarın gönderdiği serial bilgisi bir satır komut ile alınıyorda bu niye alınamıyor. ticari paketlenip satılan ürünün usb si illa bir şekilde okunuyordur diye düşünüyorum. Ben amatörüm bilemiyorum ama illa bir yolu olmalı. şu 10 tl lik ttl çevirici host ile yada usb shield ile filan okunamazmı. Kendi usb mi filan yapmak istemiyorum sadece bu cihazın dışarı yolladığı seri bilgi lazım bana
  • okoman abi sen bunu halledebilirmisin biraz bütçe ayırdım ben bu işe ilgilenirsen eğer
  • ben uğraşmam başka onemli işlerım var.
  • abi söylesene nasıl halledicem madem biliyorsun dolambaçlı cevap vermesene. Ne yapmam lazım bunun için
  • usb kolay bır protokol degıl ben hıc bulaşmadım dokumanlar okumuştum bır kaç sene once serıal gıbı calısmıyor hızı yuksek paket paket bınary verı atar ama senın bunu usulu ıle ıstemen lazım bu tamamen usb cıhazı ıle alakalı bırsey pc de usb portu debug etmek ıcın toollar olabılır ama bır suru bınary datayı cekıp bunun ıcınde senın aradıgın bılgı neresınde nasıl bıleceksın. kolay olsa herkes yapardı. uretıcıden başka kımse yazmaz bunu. zaten topu topu 1 tane arduino ıcın usb hıst bordu var o bordu yapan adam 4 sene once geliştirmeyı bırakmış artık uretılmıyor bıle kodlar kutuphaneler eskı çalışıp çalışmayacağı bellı değil. bu konuda başka dıyebılecegım bısey yok. kolay gelsın. uzayda dunyaya benzer gezegen aramak daha kolay
  • usb klavyenin gönderdiği bilgiyi C# yazıp ben okuyorum abi. O nasıl oluyor abi portu oku diyorum a çıkıyor oku diyorum b çıkıyor.
  • sorduk soruyu aldık boruyu
  • usb klavye pc ye bağlı sen onu usb dıye degıl sının pc de tanımlı klavye ınput nesnesı olarak okuyor. aynı usb ye bağlı webcam den aynı programı kullanıp a yollayınca resım gelıyormu hayır. senın usb cıhazın kendısını usb klavye olarak tanıtıp yada raporlayıp o formatta data atıyorsa okursun. usb genel bır ıletışım portu prtokolu bılmezse 1 karakter bıle okuyamazsın en başta fişe taktıgında sıstem bıle tanımaz surucusunu yuklemen lazım. arduinoya usb host altın buna bagladın ne olacak tabıkı hıc bırsey, usb host ne soracak senın cıhaza bılıyormusun tabıkı hayır cunku o bılgı o cıhazı ureten fırmada bellı hadı bıseyler okudurn dıyelım bunun anlamını nasıl cozeceksın bınary datanın ustunde ben şu datayım demez bunu cozecek algorıtma varmı sende tabıkı yok nerde olur yıne bu usb uretıcının drıverında veya kendısıne sorup verırse bıleceksın. aynı buraya sordugun gıbı usb cıhazı ureten fırmaya sor ben cok meraklı bır ınsanın bunun prokolunu verın arduıno ıle okuyacagım de bakalım ne olacak. iş makınasına kanat takıcam ucacak gıbı bıseyden bahsedıyorsun ama farkında degılsın. neyse olur boyle seyler, ayrıca borularla fazla hşır neşir olma huyun suyun değişir
  • Bunun usb portu var ve bilgisayara direk bağlanamıyor bir ara cihaz ile pc ile haberleşebiliyor. demişsin..
    sunumu anlamalıyım. üzerindeki mini usb üzerinden bir kablo ile bilgisayara bağlarsam veri alamıyorum..
    kumpas üzerindeki usb portu..da acaba içerisinden usb datamı akıyor.

tam marka model ve aksesuar linklerini gönderebilirmisin..
    yardımcı olmaya çalışayım..

yada kumpas şartmı?

ne yapmaya çalışıyorsun anlatabilirsen.. micrometre hassasiyetli ölçüm uygulamalarım oldu. belki yardımım dokunur..

• ....................
  • ne oldu benim soru
  • google da lojik seviye çevirici veya ingilizceniz varsa logic level convertor kelimesini aratıp sonuçlardan çıkan devrelerden yararlanıp ilerleme kaydedilebilir.
    mesela http://forum.arduino.cc/index.php?topic=160716.0

yukarıdaki devrenizin kodunu ve şemasını bizimle paylaşmak ister misiniz?
    sizin gibi arkadaşlara yardımcı olmak istemez misiniz?
  • ..............
  • ............

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.