Gsm Modül AT komut
  • Sim800h gsm modülünü bilgisayara bağladığım zaman AT komutuna cevap vermiyor ancak arama ve sms gönderme yapıyor. Ben mesaj attığımda ise benim mesajıma cevap vermiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.
  • Senin AT komutalarına cevap vermediği halde arama ve sms göndermeyi nasıl yapıyor.
  • Modül şebekeye bağlanıyor fakat serial monitorde AT komutlarına cevap vermiyor.
  • Modül sebekeye bağlanır zaten,o görevini icra ediyor ama sen benim soruma cevap vermemissiniz.İlk yazında "AT komutuna cevap vermiyor ancak arama ve SMS gönderme yapiyor" demişsiniz, burada bir yanlışlık var mi?AT komutuna cevap vermiyorsa bu islemleride yaptırmamasi gerekiyor.Nasıl arama ve SMS gonderebiliyorsun?(Yoksa GSM modülü SMS ve çağrı mi aliyor demek istiyorsunuz)
    Elinizde usb-seri dönüştürücüsü varsa direkt GSM modülüne bağlayıp at komutlarını deneyin.
  • Kusura bakma hocam ben açıklayamadım. Şimdi arduino ile modüle sms gönderme ve arama komutunu gönderiyorum, arama yapıyor ve sms atıyor burada sıkıntı yok. Ancak serial monitorde AT komutunu gönderince cevap vermiyor. Ft232 ile direk modülü bağladım yine cevap yok. Sim800 datasheet ine baktım Rx pininin voltajını max 2.8 yapın diyor, yaptım ancak yine olmadı.
  • Eğer arduino ile modüle sms gönderme ve arama yaptırıyorsan sıkıntı yok(Eğer kütüphanesini incelerseniz at komutlarının arka planda çalıştığını görebilirsiniz).
    AT komutlarını serial monitörden atabilmen için soft serial örneğini arduino ya yüklemeniz gerekiyor yoksa size cevap dönmemesi gayet normal:),usb-seri bağlantı dönüştürücüyü kullandığınız zaman, putty den( bu program hem küçük boyutlu hemde basit) arduinonun kullandığı seri port ve ara bağlantı hızını belirttiğiniz takdirde sorun çıkmayacağını ümit ediyorum, sim800 kullanmadım o yüzden fazla bir teknik bilgi veremiyorum.
  • Software Serial kütüphanesini zaten kullanıyorum aksi halde dediğiniz gibi AT'nin anlamı kalmaz. Halihazırda usb-seri için termite ve tmtf kullanıyordum. Putty ile de çalışmadı. Daha önce Sim800f (sim900 ile pin to pin) ile kullandığım gelen mesajı okuma kodu sim800h da çalışmadı. Muhtemelen gelen veri kısmında bir problem var, o yüzden gelen mesaj taslağını görüp ona göre kod yazacaktım fakat bir türlü serial monitörü aktifleştiremedim. Yabancı forumlarda da aradım ancak yine de çalıştıramadım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  • Ben softserial kütüphanesi demedim ama softserial örneği dedim, böylelikle sizin serial monitörden "AT" komutunu verdiğinizde, arduino onu softserial bağlantı üzerinden gsm modülünüze gönderecek ve gelen cevabıda serial monitöre basacak.
  • Aşağıdaki gibi serial ı dinlitor olabilmen lazım

void loop() {
    //Read SIM800 output (if available) and print it in Arduino IDE Serial Monitor
    if(serialSIM800.available()){
    Serial.write(serialSIM800.read());
    }
    //Read Arduino IDE Serial Monitor inputs (if available) and send them to SIM800
    if(Serial.available()){
    serialSIM800.write(Serial.read());
    }
    }
  • Merhabalar benim sorunum ise sms ile türkçe karakter problemi? deneyimleyen varmı?
  • Bir zamanlar şöyle bir yazı okumuştum,kısaca bahsedeyim, yanlis hatirlamiyorsam yil 1985 diye yaziyordu,Ilk bu internet alan isimleri, gsm vs gibi teknolojik bir toplantı-konferans yapılacakmış.Tabiki adamlar bizim yetkilileride davet etmişler, sonrası ise tam bir trajikomik, bizimkiler etkinliğe katılacaklarına gezmeye gidiyorlar ve sonucunda da bizim Türkçe karakterler güme gidiyor.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.