arduino saat-takvim uygulaması
  • arduinoda lcd ekranda saat ve takvim uygulaması yapmaya çalışıyorum 4-5 gündür aralıksız bakınıyorum fakat bulduğum kodlar hep hatalı çıkıyor yada hep chipler sayesinde çalıştırılmış saat ve takvim uygulamaları forumda bulduğum bi yazı vardı onda ise kod hataları alıyorum yardımcı olmak isteyen birileri varmı gerçekten zor durumdayım
  • Malzemelerin ney ?

yada bir malzeme aldın mı
  • arduino uno var
    lcd ekranım falan var
    şuan da herangi bir şey yazdığımda ekranda yazıyı görebiliyorum 16x2 lcd ekranda iki satırınada yazı yazdırabiliyorum fakat saat takvim uygulaması bi türlü bulamadım herkes chipli bir şekilde koymuş yada koyulan kodlar hata veriyor bir bilginiz varmı?
  • http://i.hizliresim.com/WgQ72L.jpg gösterecek olursam bunu lcd.print komutuyla yazdım mesela şuanda bu durumda ama saat takvim ilerlemiyor bana o lazım yani
  • saat dakıka sanıye sen yazdır işte 1 sn bekle sanıyeyı ilerlet yaz. sanıye doldumu dakıka ılerlet olsun bıtsın. gunde 5-6 dk sapabılır ama
  • nasıl yazacağım konusunda hiçbir fikrim yok açıkcası
  • int a;
    int b=28; // dakika kaç ise onu yazıyoruz
    int c=16; // saat kaç
    int d=24; // ayın kaçıncı günü olduğu buraya yazılıyor
    int e=12; // kaçıncı ay olduğu buraya yazılıyor
    int g=6; // haftanın kaçıncı günü olduğu buraya yazılıyor
    String gunler[]={"x","Pazartesi", "Sali", "Carsamba", "Persembe","Cuma","Cumartesi","Pazar"};
    String aylar[]={
    "x","Ocak","Subt","Mart","Nisn","Mays","Hazr","Temz","Agst",
    "Eyll","Ekim","Kasm","Arlk"};
    int f=2016;
    #include
    LiquidCrystal lcd(2,3,4,5,6,7);

void setup(){
    lcd.begin(16,2);

}
    void loop(){
    for (a>-1;a<60;a++);lcd.setCursor(0,0);<br />lcd.print(gunler[g]);
    lcd.setCursor(0,1);
    lcd.print(c), lcd.print(":"),
    lcd.print(b), lcd.print(":"), lcd.print(a), lcd.print(" "),
    lcd.print(d), lcd.print("-"), lcd.print(aylar[e]),
    lcd.setCursor(12,0);
    lcd.print(f);
    delay(983);
    lcd.clear();
    if (a==59) a=-1, b=b+1;
    if (b==60) b=0, c=c+1;
    if (c==24) c=0, d=d+1, g=g+1;if (g==8)g=1;
    if(e==2) { if(f%4==0) {if(d==30) d=1, e=e+1;} else {if(d==29) d=1, e=e+1;};};

if(e==4) { if(d==31) d=1, e=e+1;}; if(e==6) { if(d==31) d=1, e=e+1;};
    if(e==9) { if(d==31) d=1, e=e+1;}; if(e==11) {if(d==31) d=1, e=e+1;};
    if(e==1) {if(d==31) d=1, e=e+1;}; if(e==3) {if(d==31) d=1, e=e+1;};
    if(e==5) {if(d==32) d=1, e=e+1;}; if(e==7) {if(d==32) d=1, e=e+1;};
    if(e==8) {if(d==32) d=1, e=e+1;}; if(e==10) {if(d==32) d=1, e=e+1;};
    if(e==12) {if(d==32) d=1, e=e+1;};
    if (e==12) e=1, f=f+1;
    }

şuan günü doğru gösteriyor saat ilerlemiyor yıl 2016dan 2017 oluyor 1 saniye sonra ay aralıktan ocağa ilerliyor gün sabit kalıyor bunu düzeltmemde yardımcı olabilirmisiniz?
  • ds3231 kullanın hem daha stabil çalıır hemde enerji gidince saatiniz sıfırlanmaz
  • afyonda yaşıyoruz bulabileceğimiz yer yoktu ama kodları zorlaya zorlaya sıkıntıyı giderdik çok şükür çalışıyor şimdi teşekkürler herkese
  • Malzeme sıkıntınız olur ise benim ile iletişime geçin Konya dan kargo veya otobüs ile yardımcı olmaya çalışırım.
  • internettende bulurdukda pazartesine yetişecekti geç oturduk projeyi yapmak için yinede sağolun hocam şubatta ihtiyacımız olursa sizinle iletişime geçeriz

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.