servodan değer almak?
  • Merhaba arkadaşlar,
    MIT app inventor ile android için servoyu kontrol eden program yazdık. Motor istediğimiz açı değerlerine gidiyor. Ancak motorun dönmesi boyunca geçirdiği tüm açı değerlerini de telefon ekranından okumak istiyoruz. Ne yapabiliriz
  • motordan veri almak istiyoruz
  • motor miline encoder bağlayıp geri bildirim yapmanız gerekir.
  • Servo ile kastın 3 kablolu mini açı motorları sanırım..
    böyle ise..
    bu motorların mekanik açışını okuyan minyatür bir trimpot var içerisinde. bu kendi sistemine açı feedback gönderiyor.. bu feedback sinyalinden çalma yapabilir ve arduino analog girişine gönderebilrisin.
    Biraz uğraştırır. mekaniği dağıt kablo ile sinyal çal... ince iş ama sonuç alırsın diye düşünüyorum..
  • servonun 1ms de kaç derece döndüğunu bılıyorsanız bır tımer kurun 1ms de bır son açı degerınde gıdecegı açıya kadar degerler uretın yollayın. gorsel amaçlar ıcın uygun olabilir.
  • uc ayri cozum sunulmus ben bir tane daha vereyim

servoyu dondururken misal 50 derece yapmak istiyorsaniz ve servo o anda 60 ta ise direkt olarak servoya 50 ye git demek yerine sirayla 59 - 58 -57.. seklinde degerler gonderip ayni degerleri ekranda yazdiran bir kod yazabilrisiniz mit ustunde veya arduino ustunde

tabi hassasiyet kaybi olabilir ama illa olacak diye bir sey de yok, hadi diyelim oldu, kaliteli bir servo kullanarak sorunu bir sekilde absorbe edebilirsiniz. hadi diyelim oda olmadi 1 er derece acilar vermek ve yazdirmak yerine 2 3 10 artik nerede bu projeyi uyguluyorsaniz ona gore bir aci ariligi belirleyip oyle bir deneme yapabilirsiniz

uygulama ilk acildiginda gorsel olarak servo degeri bilinmiyor diye ilk degeri gonderilene kadar da bekletebilrisiniz yada arduino baslar baslamaz ilk aci degeri tek seferlik gonderilebilir uygulama ile senkron icin.
  • servodan bilgi almak için, servonun içindeki potun orta bacağından bir kablo ile arduinonun analog bacağına analog read yapıp 0-1024 arasındaki değerleri yorumlamanız gerekli. Tabi bu benim fikrim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.