0.01 g hassasiyete sahip TERAZi..
 • Merhabalar.
  Bir proje için 0.01 g hassasiyetli bir terazi yapmaya çalışıyoruz. Satın aldığımız, kendi üzerinde 0.01 g gösteren bir digital mutfak terazisi satın alarak load cell'den kabloları HX711 e bağladık ve ölçüm yaptık. Fakat ne yaptıysak 0.01 g hassasiyetle veri alamadık. Yani terazinin üzerine örneğin 1 tl koyduğumuzda 8.21 g görmemiz gerekirken, 8.21-8.22-8.23-8.19-8.20-8.19 gibi sürekil değişen değerler görüyoruz. Araştırdığımızda bunun hx711'den kaynaklandığını düşündük, load cel'in kalitesi de önemli tabi ama minimum maliyetle bu hassasiyeti yakalamaya çalışıyoruz. Çünkü bu projenin devamında 30 adet load cell ile eş zamanlı tartımlar yapmamız gerekiyor.

  Sorum ise şöyle;
  HX711'den daha hassas olarak ölçüm yapabilen satın alabileceğimiz bir amplifier var mıdır?
  Arduino'nun digital çıkışlarını kullanmak istediğimiz için analog çıkışa uygun amplifierların işimizi zorlaştıracağını düşünüyoruz.
  Mutlaka baştan bir amplifier devresi yapmak zorunda mıyız? Çünkü iş buna doğru gidiyor..
  Eğer hassas terazi yapımında tecrübeleriniz varsa veya fikir verebilirseniz çok memnun olacağım..
 • loadcell çıkış kablolarını çok kısaltın 1cm bıle olmasın hatta mumkunse metalle kaplayın etraftan etkıleyecek rezenatorler olmasın bu adc kısımları. beslemenızı duzeltın bır osılaskopla olcun dc kablo ustundeki dalgalanma en aza gelecek şekılde adcye en yakın yerlere 100nf ve 1 uf lik kondansatorlerle fıltreleyın hatta dc beslemeye bır emc blokaj bobını/filtresi de ekleyın. sırf bunları yaparak %10 ıyıleşme sağlarsınız. hx711 de maxımum bit çözunurlugune getırın ayarları kontrol edın datasheetını bır okuyun belkı bazı ince ayarlar gerekiyordur.
  bırde şu kutuphane fena durmuyor denersınız gerekırse
  https://github.com/bogde/HX711
 • ölçüm yönteminiz nasıl? anlık tek değer ölçümü mü? ölçümlerin ortalaması mı(örnekleme frekansı ve miktarı ne) ?
 • Sonuç ne oldu bilgi verseydiniz biz de faydalanırdık

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.