Belirli bir alanda koordinat bulmak
  • Öncelikle bu resme bakarsanız anlatacaklarım daha mantıklı gelecektir. http://prntscr.com/dpc4e6

Mavi yuvarlakları araç olarak düşünün. Bu araçlar kırmızı kare alanın içinde hareket ediyorlar. Bu araçların sürekli olarak nerede olduklarını bulmak istiyorum. Bunun için GPS yerine daha local ve kesin bir sistem kurmak istiyorum. Yani araçların yerleri için 3-5cm hata bile çok önemli.

Benim aklıma ilk olarak mavi araçlara arduinolu bir sistem takıp kırmızı alanın kenarlarında yeşil kutularla gösterdiğim şekilde ekstra arduinolar ekleyerek arduinoların birbirine olan uzaklıklarını bir şekilde hesaplayıp bulmak gibi birşey geldi. Sizin fikirleriniz nelerdir? Bu konuda araştırmam gerekenleri nasıl bulabilirim? Neleri araştırmam gerek gibi biraz yol gösterebilir misiniz?
  • genelde bu işlemi bletooth veya wifi modullerle yapmaya çalışıyorlar mobil unıte dolaşırken etraftaki moduller bluetooth/wifi rf sinyal seviyesinden bır hesaplama yaparak konum belirlemeye çalışırlar genelde bu yontemler cok hassas olmuyor hassasıye 1-3mt cıvarında değişir. rf sınyaller yansıma yaptıgı ıcın hatalı konum hesaplam herzaman mumkun. yeni bazı teknolojiler var havadaki rf sınyalın yansıyan dalganın geçikme acısını hesap edıp 5-10cm e kadar konum hesaplayabılıyorlar ama sadece rf sınyale bakmıyorlar mobıl nesne ustunde 9dof sensor ıle yön ve hareket değişimide hesaplayıp oyle konum elde edıyorlar. google da ındoor location diye aratın
    https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=indoor localization techniques
  • Eğer araçların dolaştığı kırmızı alanın sınırları belli ise. Araçların üzerine 4 yöne bakacak şekilde mesafe ölçümü yapan komponent koyarak bunu çözebilirsiniz.
    MEsafe ölçümü yapan komponent; kısa mesafeler için IR alıcı verici olabilir, Orta mesafeler için Ultrasonik olabilir, Uzun mesafeler için Lidar olabilir.

Artık gerisi size kalmış.
  • aracın teker hareket yön bilgileri ile konum saptanabilir aracı kaydırınca veya farklı müdahalelerde konum sapacaktır haliylen ama bir çözüm sonuçta. işinize yarayabilir
  • Aklımda bazı fikirler oluştu. Teşekkürler

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.