Nextion display
  • Merhabalar,
    Bir projede nextion marka display kullanmak istiyorum. Daha önce hiç kullanmadım.
    Arduino ile kullanan arkadaşlar varmı acaba ? Bir sorun yaşadılarmı ?
    Teşekkürler
  • Fiyatları azıcık tuzlu bende almayı düşünüyorum bu aralar...bu konuyu takip edeyim...
  • nextion kutuphanesi guzel değil fazla karmaşık. basitçene kendınız data yollayın daha guzel çalışır. sadece HMI dısplay olarak kullanabılırsınız modul ıcıne tum resım ve menulerı tasarlayacaksınız dışarıdan bunları basit komutlarla seçebiliyorsunuz veya bılgı yolluyorsunuz. modul ustundekı sd karta resım veya vıdeo fılan yukleyıp oynatamıyorsunuz o kısım sadece bozulursa guncelleme ıcın kullanılıyor. fontlar kendiniz oluşturabiliyordunuz ama türkçe olmuyordu galiba. fena değil guzel gorunumlu bır proje yapmak ıcın ıyı ama fazla yeteneklı degıl şu ekranı goster deyın gosterıyor şu bılgıyı şu alana bas dıyorsun basar o kadar.
  • Projem için ekran göstergesi ve bilgi transferi yeterli. Siparişi verdim. Kullandıktan sonra tecrübelerimi paylaşacağım.
    Teşekkürler.
  • birde 5 ve 7 inch ekranlar daha guzel goruntu verıyor daha kucuk ekranları o kadar begenmedım
  • evet aralarında çözünürlük farkı var.

4.3 inç lerin çözünürlüğü 480x272
    5 ve 7 inç lerin 800x480
    O yüzden dir.
  • Almadan önce nextion Editörü bilgisayarınıza kurup test edebilirsiniz. Simülasyon programı gayet başarılı. test ettim simülasyon ile arduino başarılı bir şekilde haberleşti.
  • Merhaba,
    Biraz geç olsada 4.3 inç nextion alarak çalışmaya başladım.
    Editoru gayet sade ve kullanılabilirliği güzel.
    4.3 inç ekranların çözünürlüğü diğer modellere göre düşük olsada (480x272) HMI tasarımlarınızı photoshop yada corelde yaptığınızda gözünüzü tırmalamıyor.
    Arduino ile haberleşirken komutlarımı Nextion dan gelen compenent ID ile eşletiriyorum.
    (Nextiondan her buttona basıldığında Arduino gelen compenent ID ile işlem yapıyor.)
    Fakat;
    Bir sorunum var. Bazen buttona basıtğımda Nextion compenent ID yi ard arda gönderiyo ve kilitleniyor. Gelen seri ID ler karşısındada Arduino kilitleniyor.
    Gelen ID lerden 500 ms sonra ID yi arduinoda temizledim bir işe yaramadı.
    Besleme pinlerine parazit yada harmonik olaylarına karşı capacitor ve direnç koydum. Buda işe yaramadı.

Benzer sorun yaşayan oldumu acaba ? Veyahut benim displayimdemi bir sıkıntı var ?

teşekkürler.

• komut işleme sıklığı 50ms de kısa olmaması lazım yoksa sadecd birini işler veya hiçbırını
  • 10 ms de de değişen birşey olmadı.
    Nezaman sorun çıkaracağıda belli olmuyor. Birkaç kez doğru çalıştıktan sonra sapıtıyor. Voltajı kesip tekrar çalıştığında düzeliyor.
  • komut 50ms boşluk komut 50ms boşluk bu şekilde ne yapıyor
  • devam ediyor.
  • comm dan direk kendinmi atıyorsun arduino nextion driver mı kullanıyosun.
    drivera gerek yol aslında 0xff le başlayan komutları yolla hemen işler
  • Bende driver kullanmıyorum. 0xff ile gönderiyorum. Sorunu teknik servis de çözemedi sanırım displayim de bir sıkıntı var.
  • displayin sd kartına nextion fw yi yukle tekrar guncelle duzelebilir

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.