Negatif kutup hakkında sorular
  • Merhaba

1- neden bütün negatif kablolar gnd ye bağlanıyor?

2- gerçekte elektronlar sadece - dan + ya akıyorsa toprağa bağladığımızda neden tüm devreyi nötrlemiyor?

3- GND ve - kutbu aynı şey mi?

4- herhangi bir devrede gnd ile gösteriliyorsa (arduino devresi olmak zorunda değil) orayı sadece bırakıyor muyuz yoksa kabloyu toprağa falan mı sokuyoruz :D

5- elektronlar neden hareket etmeden enerji vermez

Anlayanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim
  • Bu sorduğun maddeler elektrik-elektronik mühendisliğinin temelleri :)
    Ciltlerle anlatılıyor senelerce ders veriliyor. Sen hopp armut piş ağzıma düş istiyorsun :)

Neyse bi deneyelim ;

1)Akım-gerilim-direnç-gnd-toprak vcc .... herşeyi unut. Biliyoruz ki her maddenin yapıtaşı atom. Atomun içerisine baktığımızda ise elektronlar protonlar ve nötronlar mevcut. Birde enerji dediğimiz kavram var. Şimdi dönelim tekrar elektrik-elektroniğe. Bizim gerilim (+ voltaj) dediğimiz şey aslında bakmış olduğun 2 uç arasındaki potansiyel enerji farkıdır. Eğer baktığın iki uç ( Örneğin bir kablon bir ucu ve diğer ucu ) arasındaki potansiyel fark mevcut ise doğadaki yasalar gereği küçük taraftan büyük tarafa elektonlar hareket etmeye başlar. Bizde bunu akım diye adlandırırız. Şimdi bu ön bilgiden sonra neden bütün kablolar gnd ye bağlanıyor ? Çünkü GND ortak bir tabirdir. SEviyenin başlangıç olduğu yer anlamında kullanılır. Sen bugün benim arduinom 5V ile çalışıyor dediğin zaman aslında istemeden şunu demiş oluyorsun benim arduinomu bağladığım referans noktası ile ( GND ) 5Vluk bir potansiyel fark oluşturursam çalışıyor. Arduinoyu beslediğin adaptör olsun usb olsun sana şunu söyler; ben sana 5V veriyorum ama benim belirlediğim seviyeye göre( Benim GND me göre ) 5V. Başka seviye alırsan kendine(başka bir gnd bağlarsan) o zaman 5V olmayabilirim der. Bu yüzden Biz adaptörün veya usbnin GND ucunu arduinonun GND ucuna bağlayınca artık referans kabul ettikleri seviye aynı olur böylece usbden gelen 5V artık arduino içinde 5V olmuş olacaktır. Bir nevi şuna benzer. Çıkıp benim boyum uzun demek gibi birşey. Kime göre uzun ? İşte bu GND ordaki kim oluyor 5V,3.3V da sen oluyorsun. GND birnevi 0 referans noktası anlamında da kullanılır.

2)Toprak diye tabir etsekte aslında elektrik-elektronikte toprak çok farklı birşey. ÖRneğin alternatif akım olsun doğru akım olsun, Gerilimi yüksek seviyelere çıkarttığımızda ve o gerilimi taşıyan kabloya dokunduğumuzda ne olur ? Tabiki çarpılırız. Evimizde bunun için birsürü önlem var. Bunlardan ilk olanı ana kapı girişindeki sigorta. Yüksek akım çekildiğinde içerisindeki mekanizma sayesinde devre açık konuma gelir böylece akım akmaz olur, ikincisi ise topraklama dediğimiz olay. Çamaşır makinesinin prizine bak 2 uç vardır bunlar Alternatif akımını taşıyan Faz - Notr birde uç şeklinde olmayan ama kenarlarda duran 2 tane metal vardır. işte bunlar topraklama olur. Direkt olarak makinenin gövdesindeki iletkene bağlıdır. Böylece eğer senin makinen olurda ileride elektrik kaçağı yaparsa, ve sen ona dokunursan akım senin üzerinden değilde o topraklama kablosu üzerinden akarak sana zarar vermeyecektir. Gelelim soruya GND eşit değildir Toprağa. Biz evimizdeki prizde bulunan elektrik için kullandığımız referansa Toprak, arduinodaki elektrik için GND diyoruz. Yani doğrudan toprağa bağlanan birşey yok. 2 seviye arasındaki farktan bahsediyoruz sürekli.1 noktadaki gerilim ve diğer noktadaki gerilim. Bunlardan düşük olan senin referansın oluyor bizde ona GND diyoruz.

3)GND ve - kutup genellikle aynıdır. - kutuptaki anlam; 2 nokta arasındaki gerilimlerden düşük olan demektir. Yani bir kablon var bir ucunda 10V diğer ucunda 2V okudun diyelim. Burada - kutup 2V olandır. Şöyle bir not ekleyeyim eğer düşük olan kutup 0V olduğunda - kutup GND ye eşit olmuş olur.

4)Herhangi bir devrede bir nokta GND ile gösteriliyor ise ve bu devre elektronik bir devre ise bu devrenin çalışması için bir gerilim -akım ihtiyacı mutlaka olacaktır. Bu gerilim-akım ihtiyacını bir kaynaktan karşılamak zorunda olduğun için bu pil olur adaptör olur vsvs bu bağlayacağın kaynağın referans noktası ne ise ( GND si ) sende devrendeki referans noktanı ( GND ni) gidip kaynağınkine bağlayacaksın ki aynı seviyeden bahsedebilsinler. Adaptörün devrene; sana 5V gönderiyorum dediği zaman arduino neye göre 5V diye anlayabilsin. Toprağı unut :)

5)elektronlar devasa enerji taşıyan şeylerdir. Bunlar başlangıçta durağan haldedir(Kendi çaplarında titreşirler tam duruyor denmez. duruyor demek bir yerden bir yere hareket etmiyor demektir.)Bunları birşekilde hareket ettirmek Potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürecektir ve hareket esnasında tepkimeler reaksiyonlar ile dışarıya enerji verecektir.Enerji korunum kanunundan yola çıkarak elektornun hareket esnasında verdiği enerjinin biryere aktarılması gerekmektedir. İşte bu enerjinin bir kısmı Isı olarak karşımıza çıkar, bir kısmı Işık, bir kısmı devrende kullanılır vsvsvs.

En üst yüzeyde kalmaya özen gösterdim umarım açıklayıcı olmuştur.
  • Teşekkür ederim gayet açıklayıcı oldu şuan lise 2 deyim elektrik mühendisliği seçmek istiyorum.

"Eğer baktığın iki uç ( Örneğin bir kablon bir ucu ve diğer ucu ) arasındaki potansiyel fark mevcut ise doğadaki yasalar gereği küçük taraftan büyük tarafa elektonlar hareket etmeye başlar. Bizde bunu akım diye adlandırırız."

Fakat akım + dan - ye elektronlar ise - den + ya hareket ediyorsa bizim akımımız 10V dan 0V ye mi akıyor tam tersi mi?

• vektor olarak akım ve voltaj birbirlerine göre ters yonde hareket eder.
  • bazı devreler çift kaynaklıdır mesela opamp devrelerinde bunu görebiliriz. orada +v , gndi -v olur opamp girşine gelen sinyali gnd ye göre karşılaştırır ve çıkışı -v a doğru da kayabilir yada bazı durumlarda -v olarak gelen voltajı 0..10v seviyesine dönüştürmek gerekebilir bu durumda gnd 0v tur yada nötr gibidir kaynağın -5v ve +5v uclarından olçersen +10v görürüz. yada elinizdeki +5v kaynağı 2 dirençle birleştirip dirençlerin orta noktasını ölçerseniz 2.5v ölçersiniz. sonra ölçü aletinin siyah -v probunu bu orta noktaya tutup +5v kısmından ölçerseniz +v2.5v okursunuz bu sefer probun siyah ucunuz kaynağın gndsine koyup dirençlerin orta noktasından olçerseniz yine +2.5v olursunuz burada dirençliern orta noktasında hem -2.5v okumuş olduk hem de +2.5 okumuş oldu burada esas olan referans noktasından olctugunde oluşan potansıyel gerılımdır. ezberden değil anlayarak ogrenmekde fayda var. çok eski lambalı radyolarda gnd aslında +500v fılan demek oluyordu teknoloji değişti tabi. hatta devreler germanyuım transıstorle uretıldıgınde yıne gnd dıye ıfade edılen şey +v demek oluyordu. şimdi tasarımlar silikon ve npn trasnsıstorlere gore değişti boyle oldu. lambalıdaki gnd de de yıne akım aynı yondeydı ama orda teknolojı flamanın ısıtılması ıle atomların bır noktadan bır noktaya atlatılması ıle yapılırdı yarı ıletkenlık yoktu orada. yarı ıletkenlerden sonra bu kavramlarda duruma gore şekıl aldı tabı

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.