LM350 voltaj regülatörü
  • image

Elimde TEC1-01703 - 2V 3.9W 15X15mm peltier var bunu beslemek için 12V , 2.5amp güç kaynağı var elimde ve LM350 voltaj regülatörü kullanıyorum Vo=2 V çıkış alıyorum ve LM350 nin datasheet ine baktığımda max 3 amp çıkış alınabileceği yazıyor peltier de teorikte 1,95 amp çekmekte. Devre yularıdaki gibi R1=1k ve R2 yerine 10k pot kullanıyorum , ama bazı sıkıntılar var LM350 yi pot ile 2V a ayarlıyorum ancak peltieri Vo a bağladığımda multimetre ile takip ediyorum bir anda gerilimi neredeyse 0,009 V a kadar düşürüyor LM350 de çok fazla ısınıyor ancak multimetre ile acaba kaç amp çekiyor bu peltier diye baktığımda 2,45 amp okuyorum ve soğutmayada başlıyor LM350 ısınmıyor .

1) LM350 yükü kaldırmıyormu ? akım ölçmeye başladığımda akımı multimetreden çekmeye başladığından mı peltier çalışmaya başlıyor ?
    2) LM350 yerine tavsiye edeceğiniz bir voltaj regülatörü varmı ?
  • ayrıca Pwatt= (Vin-Vout)x Iout a göre dışarı atmaya çalıştığım ( ısı ) teorikte güç=19,5 watt , kaynak güç = 36watt ve yüküm= 3,9 watt
  • Yardımcı olan çıkarsa sevinirim sonra ısıya göre Arduino ile fan kontrolü yapıcam ama bunu geçmem lazım
  • Regule gerilim farkı yuksek ve çekilen akımın yuksek oldugu yerlerde boyle şeylerle karşılaşman normal.
    Burada sana önerim switchmod regulator kullanman.
    Önerim : a8498 kullanman.
  • nerden buldun bu a8498 i yahu. iyimiş
  • kuşlar söyledi :)
    süper bişey
  • türkiyede yok sanırım hocam aliexpress filan bekleyemem başka önerebileceğiniz benzer switchmod regülator var mı ? bu regülatörler yüksek akıma , ısıya karşı kendisini korumaya alabiliyormu bir anda gerilim düşürüyor 5 saniye sonra yeniden normal seviyeye çıkarıyor

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.