Arduino ile Yüzdeli Açılan Vana
  • Merhabalar,

Kullandığımız endüstriyel klimalarda sıcak su vanaları bulunmakta. Bu vanalar klimalardaki sıcaklığı yükseltip, düşürüyor. Arduino ile bu vanaları yüzdeli mesela %5'er arttırarak açmak mümkün mü? Araştırmalarım sonucu selenoid vanalara ulaştım fakat bu vanaları %5 %5 olarak açmak mümkün mü?
  • selenoider ya açık olur yada kapalı. bazıları ıse cıft kademeli oluyor yada cıft bobınlı o zamanda daha genıs boruyu acar kapatır yada dıgerını. reduktorlu bır step motorla normal vanayı cevırmeyı deneyebılırsınız belki.
  • Teşekkür ederim cevabınız için. Peki bunu yapmak çok mu zor?
  • belki vida gibi çalışan bir vana bulabılırsenız vananın mılını motor mılıne bağlayıp da deneyebılırsınız. burada kaç kg lık kuvvet gerekıyor bunu ıtıp cekecek bır motor ve buna bağlı dişli takımını nasıl yapabılırsınız yada bulabılırsınız bılmıyorum. bu iş için ozel vana vardır belkı onları da araştırın endustrıyel malzeme satan fırmalara danısılabılır. zor kısmı mekanık tasarım gerektırdıgı, ben ugrasmam açıkcası.
  • Anladım, gerçekten çok yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim.
  • en kötü ihtimal; okoman ustanın dediği gibi bir normal vanaya redüktörlü bir step motor veya şu çelik dişli olanlardan büyük bir servo motor monte edilerek kontrol edilebilinir.

Bak hatta sana yapılmış versiyonunu bile buldum;

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.