Bluetooth kontrollü akıllı ev otomasyonu
  • Merhaba arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi bluetooth ile kontrol edebileceğim arduino tabanlı bir sistem kurmak istiyorum. Sistem, garaj kapısı, evdeki ve bahçedeki ışıkların kontrolü, sıcaklığa göre klima devreye alma işlemlerini gerçekleştirecek. Bunlar şu anda düşündüğüm özellikler, tabii ki fikirlere açığım illaki bunlar ile sınırlı kalmak zorunda değilim. Daha önce arduino ile herhangi bir proje yapmadığım için konuya biraz yabancıyım. Bu proje hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.
  • Daha once herhangi bir mcu ile birseyler yaptiniz mi evet ise isiniz kolay ama ben yapmadiginizi varsayiyorum ve Led blink ile bir bismillah deyin gerisi gelir diyorum:)
  • Yalnız Led Blink topic ini ben kullanabilirim herkes kullanmasın lütfen :D
  • Zaten kullanan sen ve birkaç kişi var hocam:))
  • Daha önce breadboard ile çeşitli uygulamalar yapmıştım çok yabancı değilim. Ancak arduino ile herhangi bir proje yapmadım. Mart ayının başında yükseklisans sunumu yapacağım ve bu ay sonuna kadar yazılı olan tezi okula teslim etmem gerekiyor. Genel bilgiler bölümünü bitirdim 3. ve 4. bölümde projenin yapımı ve ardından sonuçları hakkında yazmam gerekiyor. Onun içinde öncelikle projeye başlamalıyım. Belirttiğim özellikleri uygulayabilmem için bir parça listesi söyleyebilir misiniz ?
  • Sizin yükseklisans projeniz, teknik lisede ders olarak okutuluyor http://www.academia.edu/8932356/Akıllı_Ev_Sistemleri_Ders_Notları inceleyin
    Bence siz projenizi yukseklisans seviyesinde birşey seçmiş olsaydınız daha yakışıklı olurdu diye düşünüyorum. Mesela, bu sistemin yapay zeka kısmı olabilseydi harika olurdu.
  • Tabii ki güzel olabilirdi ancak zamanım kısıtlı ve şu an için bu proje yeterli olacak diye düşünüyorum.
  • projede zorlukları nasıl aşarsınız bilmiyorum da bu uygulamayı yapacağınız objelerın oncelıkle fonksıyonlarını hack leyebilmeniz lazım. yani garaj kapısını aç kapa yapacaksanız garaj kapısını nasıl kontrol ediliyor onu bılmenız lazım yani basit bır switchlemi kontrol edilıyor yoksa bır sistememi baglı switche baglıysa bu swich neyı kontrol edıyor yani kaç voltu kontrol ediyor 220 mi yoksa basit bir kuru kontakda bu bir sistemi mi tekıklıyor yada belkıde uzaktan açılıyordur ozaman bu uzaktan erişim nasıl yapılıyor bu sisteme entegre olabilecekmisiniz. gordugunuz gibi garaj kapısında bile 10 satır yazdık. lamba ıcınde her her detayı dusunmenız lazım su gaz klıma gibi akıllı elektrıklı elektrıksız mekanık elektronık sistemlerın tamamını oncelılle nasıl kontrol edecegınızı tespit ettıkten sonra arduıno ve sıtemlerının lıstesı 3 satırı geçmez.
  • Android cihaz ile garaj kapısı, evdeki ve bahçedeki ışıkların kontrolünü sağlayacağım. Ayrıca örneğin sıcaklık 25 dereceyi geçince bir fan devreye girecek. Sistem sadece bunlardan ibaret olacak. Bu sistemi kurmam için hangi parçaları almam gerekiyor ?
  • İhtiyaç listesi;
    1 x Arduino(Komuta Kontrol),
    Bağlantı yapılacak cihaz x Arduino (Uydular),
    herbir Arduinoya x bluetooth modül ve bolca led(uç cihazları simüle edersin) al

Hakketten ihtiyaç listesi 3 satırı geçmedi Ömer Hocam :)
    daha uzar gider ama sen bir bunlarla işi çözersen esas zor kısmı(Ömer Hocamın yukarıda anlatmaya çalıştığı konu) yeni başlayacak.Bol şans:)
  • Teşekkür ederim peki hangi devre elemanları (transistör,direnç vb.), sensörler, almalıyım. Ayrıca elektriği trafo ile mi yoksa batarya ile mi sağlayayım? İnternette baktığım örneklerde röle kullanıldığını gördüm. Röle kullanmalımıyım ?
  • İsteğinle besle ve röle kullan.Sensörüde kullanacağın yere göre belirlersin.
  • Yarın yada ertesi gün gerekli parçaları alıp işleme başlayacağım. Buradan tekrar sorularım olacaktır. İlginiz için teşekkürler.
  • siz hangi bölümün yuksek lisansını yapıyorsunuz?
  • Mekatronik müh. yüksek lisansı yapıyorum.
  • Mekatronik Yüksek Mühendis olacaksınız yani, doğru anlamış mıyım?
  • Evet doğrudur
  • Tekrar merhaba arkadaşlar, devre bağlantılarını yaptım ve kodlarıda girdim. Şu anda 4 röle ve servo motoru telefondan kontrol edebiliyorum. Tek kalan sıcaklık 25 dereceyi geçince aktif olacak fan için gerekli kodlar. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
  • sıcaklık sensörunuz ne?
  • http://arduinoturkiye.com/dht11-sicaklik-ve-nem-sensorunun-arduino-ile-kullanimi/

buraya bakın, dhl11 den nasıl bilgi alacağınızı kütüphane kullanımını öğrenin.
    sonra buraya bakın. koşul nasıl kullanılır onu bi öğrenin.

https://www.arduino.cc/en/reference/if
    https://www.arduino.cc/en/reference/else

zaten ne yapmanız gerektiğini yazmışsınız hocam. sıcaklık 25 dereceyi geçince fan açacak demişsiniz. sıcaklık değerini loop içinde sürekli okuyup, 25den büyükmü kontrol edeceksiniz?
  • Aşağıdaki kodları yazıyorum ancak program hata veriyor.

#include
    #define DHT11PIN 2
    dht11 DHT11;

int fan = 8

void setup()
    {
    pinMode(DHT11, INPUT);
    pinMode(fan, OUTPUT);
    }

void loop()
    {
    float degree= DHT11.temperature;
    if (degree > 20)
    {DigitalWrite (fan, HIGH);}
    if (degree < 20)
    {DigitalWrite (fan, LOW);}
    delay (200);
    }
  • hata kodu nedir?

pinMode(DHT11, INPUT); hatali yazilmis pinMode(2, INPUT); veya pinMode(DHT11PIN, INPUT); olmasi gerekiyor

int fan = 8 dan sonra ; gerekiyor int fan = 8;

saka gibi.
  • şaka gibi olan ne abi ?
    adam soru soruyor, biliyorsan cavaplamak istiyorsan açıklayıcı bir şekilde cevapla.
    Kimse silah dayamıyor ki burada şunu cevaplayın diye.
    Bir yardım yapıyorsun sonra laf sokuyorsun. Gerek yok böyle şeylere.

Bu arada JohnWick kardeşim özel mesaj at bana tüm projende yardımcı olucam sana.
  • cok basit hatalar yapilmis, hata var deniyor ama hata kodu verilmemis, mekatronik muhendisligi yuksek lisansini da okuyunca yasadigim saskinlikla saka gibi dedim.

burasi forum, insanlar yardim bulma amaciyla buraya geliyor, o yuzden kullandigim dil yanlis, bunun yaninda o kadar yil egitimden sonra boyle seylerle karsilasmak garip. garipsemeyen, bunun normal oldugunu dusunen varsa buyursun yazsin. ilk basta garip yazmistim, sonra garip durdugu icin saka gibi yazdim, oda sanirim cok agir kacmis.

haklisiniz gerek yok, benim hatam.
  • Evet mekatronik yüksek okuyorum ama ne arduino nede kodları ile ilgili bilgi sahibi değilim. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır diyorum. Yine de teşekkürler zaman ayırıp yazdığın için.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.