NRF24L01 kodlama Yada ESP8266
  • Merhaba Arkadaşlar,

Reed role ile alarm sistemi yapacağım fakat size şunu danışmak istiyorum. Şimdi nrf24l01 biz kodlayamıyoruz en azından benim bildiğim bu esp8266 ile kodlama yapabiliyoruz 2 tane çıkış bacağıda bulunuyor. Aslında amacım ufak bir pil ile uzun süreli sistemi çalıştırmak. Söyleki ben esp8266 ile reed roleli bir sistemi cam yada kapıya taktığımda pil tüketimi az olduğu için uzun süre dayanacak nrf24l01 kullanmak istersem arduino pro mini takmak durumundayım oda pili dehşet tüketiyor. Şunu yapabilirmiyiz esp8266 ile kapıya bacaya takalım reed ile birlikte merkezde arduino olsun nrf24l01 takılı ikisini konuşturabilirmiyiz. cevap evet ise nasıl?

Çok teşekkürler
    Saygılarımla
  • ATtiny85 işimi görür mü sizce?
  • evet senin işini esp8266 görur (sen esp8266-01 e bakmışsın, -12 ye kadar model var daha çok çıkışları olan), hatta merkezde arduinoya flnde gerek yok. ama sorun şu ki esp8266 zordur, gıcıktır, tutarsızdır, sinir bozucudur. yeni başlıyorsan şevkin kırılır
  • Merhaba nsaryc,

Cevabın için teşekkürler Arduinoya yeni başlamadım 5d yarış arabası simulasyonu yaptım iki adet silah sanayinde kullanılan 220v ile çalışan servo motor ile ama gel gelelim arduino ile hiç esp8266 kullanmadım öyle bir baktım ama fikrim yok malesef yapmak istediğim 10 tane cama koyduğum esp8266 ile bunlardan gelecek bir sinyali bir merkez karşılamalı ekranda şu cam açık şu kapı açık diyecek normal şartlarda nrf24l01 ile hepsini yapabilirim ama benim tek sıkıntım evin heryerine 9v adaptör kablosu çekmemek yoksa enerji sorunum olmasa yada evin her yerinde kablo olsun isteseydim reed roleleri direk kablolar ile merkez arduinoya bağlardım. Buradaki tek istediğim çözüm esp8266 yada nrf24l01 kendi başına çalıştırarak 3.3v ile uzun süre sistemin çalışmasını sağlamak. bekli ilerde sisteme mini güneş panelleri ile bitmeyen enerji kaynağı eklenir.
    iyi geceler
  • hocam benim esp8266 öğrenecem sevdasına 15 civarı modul yakmışlığım var (çoğu -01), geldiğim son aşama led yakıp söndurebiliyorum :) öylede yetenekliyim yani :)

ozaman birtane FTDI232 3.3v desteği olan çevirici al (rx ve tx de 3.3 olacak), bide arduino programlayıcıda tercihlerden ek devre kartları yöneticisine http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json bu linki gir, araçlar / kart / kart yöneticisi / aramanızı filtreleyin yazan yere esp8266 girip esp8266 by esp8266 commuinty 2.3.0 kurun (200 mb civarıydı biraz uzun suruyo) sonra kart secimine geliyo esp ordan örnek kurcalarsın hocam kolay gelsin
  • bu arada forumda espyi yemiş bitirmiş arkadaşlarda var. mesela @EmbeddedSystem volkanspace diye youtube kanalı var bi kurcala istersen.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.