Arduino Wifi üzerinden kontrol
  • Arkadaşlar merhaba foruma yeni üye oldum çünkü Arduino kullanmaya daha yeni başladım.Öncelikle bu işi hobi amaçla yaptığımı belirteyim.Benim sizden ricam elimdeki arduino kartına bağlı röleyi wifi üzerinden kontrol etmek;Şöyleki diyelimki Kartın 7 numaralı pininden röle kartıma çıkış aldım.Wifi üzerinden gelen veri kontrol edilecek eğer veri "71" ise 7.pin "HIGH" olacak, "70" ise 7.pin "LOW" olacak.Bunu usb üzerinde hallettim arayüz programım ile fakat wifi üzerinden yapamadım.Wifi modül olarak ESP8266 kullanılacak,wifi ssid ve password arduino içine programlama anında girilecek.Bu konuda bana yarımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...
  • kardeş esp ile ilgili kendime aldığım notları paylaşayım umarım yardımcı olur.

1.si esp nazlı bişeydir. öyle herzaman çalışmaz :)
    2.si kararsızdır. unoda çalışırsa megada çalışmayabilir, nanoda çalışır, usbttlde sorun çıkartır gibi. bendeki aynı bağlantıyla unoda haberleşmedi, nanoda sorun yok.
    3. burası çok önemli hiç biyerde bulamazsın bu bilgiyi modemden şifreleme turunu WPA + WPA2 seçtiysen modeme bağlı gozuksede sen ona ulaşamayabilirsin. modemden onu değiştir. WPA yap.

arduino uzerinde 0 ve 1. dijital pinler var TX RX yazar, önce arduinoyu boş programla ve

TX i -> ESP TX e
    RX i -> 10K direnç *- 10K direnç - 10K direnç - GND (* dan bir kablo çık ESP RXe bağla)
    VCC -> 3.3 v
    GND -> GND
    CH-PD ile VCC arasına 3.3K direnç at

GPIO 0 ı flaşlarken GNDye çek,
    RST pinini haberleşmezse 1 kez GNDye bas çek.

XTCOM_UTIL ile "v0.9.5.2 AT Firmware.bin" dosyasını flashla 0x00000 a (en guncel olmazada kararlı bir surum)

*XTCOM_UTIL programı com1 - com6 arasını tanır gerekirse port değiştirip pc ye reset at

serial monitorden tarama yap hangi baud rate de çalıştığını bul

eğer mantıklı bir yazı dönmezse (ai-think gibi bişeyler yazacak) VCC ile CH_PD arasına 2.2K - 3.3K direnç at

şimdi muhtemelen 115200 de yakalayacaksın.

sitesinden "ESPlorer" programını indir, Javayı kur, programı aç sırasıyla.

AT+CWMODE=1 //Modeme bağlanacak istasyon modu
    AT+CWDHCP=1,1 //DHCP yi devreden çıkart
    AT+CWLAP //Kablosuz ağları bi listele
    AT+CWJAP="SSID","PASS" //Bağlan koçum
    AT+CWJAP? //Bağlandın mı lan?
    AT+CIPSTA? //IP adresin ne? modemle aynı aralıkta mı? (gitmis 192.168.1.. almış)
    AT+CIPSTA="192.168.2.100" //IP adresini duzelt bakam.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.