Arduino Powerline, PLC Projesi
  • elektrik hattindan (priz) iletisimin adi --> powerline communication

ben interneti elektrik hattindan dagitmak istiyorum. boyle bir tecrubesi veya fikri olan varsa buyursun gelsin
  • arduino ile yapılacak iş değil hocam.
  • sparkfun'da mamba adinda stokta bulunmayan bir arduino shield var

https://www.sparkfun.com/products/retired/10918

yaygin olarak ev otomasyonu gibi projelerde kablo derdinden kurtulmak icin tercih ediliyormus. sadece sinyali bir yerden bir yere tasidigi icin bence hala yapilabilir ama internet dagitimi icin ugrasmaya degmez gibi geliyor.

ev otomasyonu gibi bir projem olsaydi benzer cozumler kullanmaya calisirdim.

• Ben eskiden incelemistim internetten ziyade sebekeden bazi verileri paylasma icin olabilir bazi teknik zorluklar var mesela butun prizlerde kesintisiz kablolama gerekiyor bazi durumlarda fazlar karisiyorsa ev icindeki tedisatta ozel trafolarla bu veriyi yonlendirme gerekiyor. Bazi durumlarda sebekeden yan komsuya veri kacmasin karismasin diye onlem almak gerekiyor teorisi kolay birkac node icin yapılabilir belki
  • iki arduino arasındaki haberleşmeyi 220v yani evdeki prizler üzerinden yapmak istiyorum bunun için mamba işime yarar mı?
  • hiç kullanmadım her uç noktaya bır bord ve adaptor lazım olacak. hız cok verımlı olmayabılır kısa sensor verısı yollarsın da malıyet onemlı.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.