Neler Yapıyorsunuz?
  • Merhaba Arkadaşlar,

Başlıkta belirttiğim gibi, neler yapıyorsunuz, arduino ile neleri başardınız, yada şuan ne yapmaya çalışıyorsunuz, üzerinde çalıştığınız projeler nelerdir. Epeydir formu takip ederim, ki geriye dönük birçok mesajı okudum. Bazen öyle sorular geliyor ki neyle uğraşıldığını merak ediyor insan.

Tabi burada "led yakıp söndürdüm" aradığım cevap değil. Kendinize, bilgi seviyenize göre yaptığınız kompleks çalışmalar neler.

Mesela ben (daha düne kadar direncin ne olduğunu bilmez iken, elektroniğin e'sinden anlamayan ben)

Rüzgar Ölçüm Direği (RÖD) için anemometer yaptım. ( Enkoder tur ölçümleri ile ilgili soru)

Fabrikada kullandığımız şerit testere için enkoder ile profil boy ölçümü yaptım. (forumda paylaşmıştım)

Şuan ise fabrikada bahçede tavuklarımız var. Tam otomatik kuluçka makinesi ile uğraşıyorum. Bitti, birkaç test aşamasında.

Bu projeler faal olarak kullanılmıyor tabi. Anemometer'i yarım günlük bir ölçümden sonra kaldırdım, profil boy ölçümünü personelin kullanmadığını fark ettim ( metre kullanma alışkanlığını atamadılar üstlerinden ) ve enkoder anemometer'e gerektiğinden onuda kaldırdım.

Ayrıca, arduino ile şuna kanaat getirdim. Okoman ve diğer arkadaşların ısrarla belirttiği gibi. Arduino ile başlı başına bir otomasyon kurmak doğru değil çünkü arduino endüstriyel değil. Fakat halihazır bir sisteme kendi güvenliğinizi ve işçi güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde ufak dokunuşlar yapmakta yanlış değil.

• benim arduino ilk projem suydu

benimki yapilan projeden daha farkli, c# dili ile ram den buldugum degerleri kullaniyorum. orjinal projede oyun icin paylasilan api kullanilmis yani 100 oyundan sadece 1 inde uygulanabilirdi. ram'den deger okumayi kullaninca artik tum oyunlarda kullanilabilir hale geldi. ilk c# uygulamami da bu proje icin gelistirdim.

aradaki ufak seyleri saymazsak ikincisi sentry gun hakkinda

airsofta merak saldigim bir donem bu proje cok ilgimi cekti. airsoft cok pahali bir hobi oldugu icin temelleri yaptiktan sonra devam etmedim cunku airsoft silahim yok ki bu tum zevki kaciriyor. sanirim bu video'dan ilham almistim, paintball ve airsoft ortak kullanilabilir ve uzaktan remote edilebilir yapmayi dusunuyordum ki airsoft silahim olur olmaz devam etmeyi planliyorum.

ilginc buldugum cok sayida projeyi de yapmaya calistim,

simdi ise bunlardan farkli olarak ozgun, ticari bir projem var. hobi olarak duzenli bir sekilde zaman ayiriyorum.
  • ridvanaltun ilk projedeki o programlı proje gerçekten içimde bişey uyandırdı.
    Ben de sürekli hobi olarak uğraşmaktayım. Son günlerde pc den programla kontrol edebileceğim bir şey üzerinde araştırma yapıyodum bu videoyu görünce demekki yapan varmış dedim.

sentry gun değilde, bu boncuklu tabancalar var arda arda sıkabiliyorlar elektrikli. Yani gaz tüpü vb. yok. Ben de bir ara onu çok araştırdım. Ben tank tipi bir robot yapıcam silah sistemi olarak onu kullanmayı düşünüyordum.

ama şu anda bilgisayardaki bir yazılım sayesinde fanların huzlarını ayarlayabileceğim bir şey yapmaya çalışıyorum. Laptop fanlarım %70 güçte çalışıyor en son. Ben %100 kullandırmak istediğimden, ısıyı takip edip gerektiğinde %100 çalıştırmak istiyorum.
    Hatta konu da açmıştım ama pek ilgi yok.

gel gelelim nasıl yapacağımı bilmiyorum. Özellikkle program ve donnaım kısmı. Yani pc arduinoyu bir donanım olarak mı tanıması gerekli ki ben programla kontrollerimi yapabileyim.
  • sentry gun gudumlu silah sisteminin adi, sizin elektrikli silah dediginiz airsoft silahlari oluyor.

bilgisayar ve arduino kendi aralarinda seri iletisim ile usb ustunden haberlesebiliyor.

c# arduino diye aratirsaniz konu hakkinda bolca icerik bulabilirsiniz. ben hic programlamadan anlamam, arduino ile programlamaya adim attim derseniz eger temel c++ egitimi almanizi oneririm.

c++ sonrasi c# projeleri icin temel c# egitimi yeterli olacaktir arduino ile calismak icin.

• yok, sentry gun'u biliyorum. Ben tank tipi robota sentry gun özelliği de koymayı düşünüyordum. yani ya elle hedef al ya da sentry gun modu olcaktı.

evet arduino ve pc seri iletişim kurabiliyor bu sayede bazı projelerin sağlamasını yaparsak seri porttan okuduğumuz değerlere bakabiliyoruz.

Ben biraz daha karmaşık düşünmüştüm. arduinoya bir esp wifi modülü bağlayıp kablosuz bağlantı üzerinden kontrol sağlamak gibi.

Bu arada eski,den visual basic ile ufak tefek programlar yazardım.
    Şu anda piyasada C# daha aktif ve kullanışlıymış.
    Biraz onu araştırıcam.
  • Fan hızını bios üzerinden ayarlayabilirsiniz , speedfan gibi programları bilgisayarınıza kurarak da halledebilirsiniz.
  • embeddedsystem, piyasadaki tüm programlar dahil hepsini denedim.
    aynı zamanda laptop'un biosu kilitli olduğundan, kilidi kırılmış bios yükledim.
    Fakat onda da ayarlama yokmuş. yabancı forumlarda da aynısı yazıyormuş boşuna uğraşmışım.

Bir de bu bilgisayarda toz giderme modu var. onu aktif edince fanlar 3 saniye %100 çalışıp 3 saniye duruyor. SAdece bu modda %100 çalışıyor. Bir arkadaş bir program yazmış bu toz giderme modunu kullanarak bekleme süresini 1.5 saniyeye indirmiş. o modu da denedim ama faydası yok.

O yüzden ben de arduino+pc gibi yöntemleri düşünmeye başladım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.