M590 GPRS - Arduino -Turkiye
  • arkadaslar belki gormusunuzdur, yapmak istedigim bir proje hakkinda konu acmistim:

http://forum.arduinoturkiye.com/index.php?p=/discussion/6932/bisiklet-hirsizligina-karsi-onlem-projesi-gpsgsm#Item_3

simdi ogrendigim kadariyla telefon sebekeleri ile internet kullanarak iletisim kurmak icin: gprs (2G) , edge, 3G/4G gibi teknolojiler mevcut,

aliexpresste m590 gprs diye cok ucuz ve kucuk bir modul var, ben projemde bu modulu kullanmak istiyorum, bunun fazlasi projem icin fazla ve gereksiz

simdi internette bulabildigim tek bir sebeke tarifesi var
    https://kurumsal.turktelekom.com.tr/mobil/mobilinternet/bilgisayardan-internet/sayfalar/mobil-data.aspx

sanirim bu tarife eski nesil pos cihazlari kullanan firmalar icin sadece

vodofone hesabima girdigimde internet ayarlarinda sadece 3G ve 4.5G var

sizin gprs yada m590 tecrubeniz varsa ogrenmek isterim.

• 2G(gprs) tum hatlarda açık 3G/4G açık olsada farkemez ek bedeli yok. kullandıkça odenen faturalı hatlar daha ucuza gelir mesela vodafone da m2m/data hattı alabılırsın vodem lere takılan o hatlarda bişey kullanmazsan 5-9 tl odemesi vardır ıletısım vergısı başka odemezsin ama kullanmaya başlayınca 2gb kadar 20 tl, 4gba kadar 40 tl ve 6gba 60 tl gelir. yani kulandıgın kadar odersın kullanmazsan 5-9 tl gelir o kadar. paket satın almayın zararlı çıkıyorsun. yada kendi sim kartını da kullanabilirsin şifreyi kaldır yeter lazım olunca tak kullan
  • dışarıdan modem getirme 2 ayda kapanır imeiden dolayı paran boşa gider.
  • turkiyede satilan gprs modulleri cok pahali, yapmak istedigim sey icin degmez

simdi yurtdisindan pasaport ile getirilen bir telefona satin aldigimiz gprs modulunun imei numarasini yukleyip telefonun vergisini odeyip imei kaydi basvurusu yapabilir miyiz sizce?

imei kaydolduktan sonra orjinal telefona eski-kullanilmayan-calismayan bir telefonun imei numarasini yukleyeyip kullanma gibi bir sansimiz var mi? ve sonrasinda kayit olan imei ile modulu kullanabilir miyiz?

...

aklima gelen ikinci bir secenek suan piyasada gprs modulu diye satilan modulleri direkt olarak eski telefonlarin icinden cikartip kullanmak. ne yazik ki interentte neredeyse hic bir bilgi yok bu konu hakkinda.
  • hiç bir modulde imei değiştirme görmedim ben. yada modul imei kaydettirmeyi pasaport kaydı gibi yapsanız bile 600tl gibi bir fiyata mal oluyor garantiside yok galiba degmez. yurtdışından sim kart alırsan onu kullanırsın yurtdışından getirttiğin modülle ben şuradan almıştım zamanında http://www.globalsimcard.co.uk/index.php
    sim kartın yıllık bir ücreti var 5 siterlin. sonra ne kadar lazımsa kontur yukluyorsun30-40 tl lik bitene kdar kullanıyorsun btince tekrar yukluyorsun. data sms konusma hepsi oluyor. sen yinede m2m hat alırsan data kısmı daha hesaplı gelir
  • 149 tl imis, degmez gercekten, yurtdisindan sim card almak daha mantikli
  • sanirim nokia 3310 sim900 denen parcayi kullaniyormus, kaynak guvenilir degil

internette arduino ile bir cok eski telefon hacklenip at komutlariyla yonetilmisler, sanirim bazi eski telefonlarin gsm modullerini sokup kullanmak mumkun, eger kullanilan modulun adini ve datasheet'ini bulabilirsek neden olmasin

intenette telefonlarin kullandigi parcalar yazmiyor, belki telefonlari sokup deneyerek buyuk bir masrafin altindan kalkmak mumkundur
  • şurada uygun şeyler olabilir gerekirse telefon açın. http://www.m2mmarket.com.tr/K17,gsm-gps-modul.htm

birde ınternette elektrovadi ye bakın
  • benim telefonum cin den gelmisti, 6 ay sonra imei kaydi istemisti vodofone, simdi peki bu gprs modulu tum gun acik kalmak yerine sadece 3-4 kez acilip data alsa ve gonderse uzun sure kullanim imkani sunar mi sizce?

ben kendi telefonumu kullanirken niye ilk acilista otomatik olarak uyari mesaji gelmedi bilmiyorum, acaba bu imei denetlenmesi cok esnek bir yapi mi
  • ve sonunda guzel bir sayfa buldum

http://forum.arduino.cc/index.php?topic=52794.0

gordugunuz uzere arduino ile hacklenebilen yuzlerce telefon modeli var, telefonun tamami yerine gsm parcasini sokerek kullanmak bir sonraki asama, sayfaki insanlar sadece telefonun sarj girisindeki teller ile iletisimi anlatmislar, elime eger uygun bir model gecerse mutlaka denerim

..

okuduguma gore telefonlardaki gsm moduller cok buyuk olduklari icin bga ile konuyormus yani cikarmasi vs cok zormus.

aklima gelen ikinci bir secenek modulu tamamen sokmek yerine data alim ve gonderimi herkesin yapigi gibi telefonun pinleri ustunden halletmek ve gerekli enerjiyi sadece gsm modulune verip telefon calismadan gsm ile alim ve gonderim islemi yapabilmek

benim projemde enerji bir problem oldugu icin ve telefonu surekli ac kapa yapmanin bir mantigi olmadigi icin bence bu yolu izlemek gerekli
  • Bu 6 ay sonra kapanma olayı, 6 aylık kullanım hakkınız var , azar azar kullanıp süreyi uzatabilirsiniz anlamına gelmiyor.
    Siz bir IMEIsi olan ürün alıyorsunuz içerisine SIM kart takıyorsunuz. O cihazı ilk açtığınızda SIM kart yapısı gereği operatöre gidip ilk iş olarak ben kayıtlımıyım diye soruyor. Sizde kayıt etmediğiniz için BlackListe düşüyorsunuz ve bu black list tek operatore bağlı değil Türkiye'deki tüm operatörlerin ortak listi. BlackListe düştüğünüz andan itibaren 6 ay süreniz var kayıt yaptırmak için.
    Örneğin cihazı bugün açtınız birkere cihaz operatöre bağlandı ve sonra 6 ay boyunca kapattınız kullanmadınız. Bu süre devam edeceği için 6. ayın sonunda cihaz kapanacaktır.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.