Arduino telefon ekranı bağlama
  • Elimde orange pi zero isimli bi cihaz var
    http://www.orangepi.org/orangepizero/

Arduino uyumlu sanırım telefondan söktüğüm ekranı nasık takarım kablosu yok ekranın sadece turuncu kart gibi bi uzantısı var fotoğrafı :

http://hizliresim.com/WgJPg8

Sorum şu ki bu ikisini nasıl bağlarım cihazda armbian kurulu ubuntu mate kurucam ama yazılımla bi alakası yok sanırım

Teşekkürler şimdiden
  • pi serisi cihazlar linux tabanlı işletim sistemi ile çalışır ve arduino da olsa pi de olsa windows da olsa mac de olsa cep telefon da olsa bu ekran için yazılmış işletim sistemi driverı olmadan surulmesi imkansızdır. pi zero ıcın işletim sisteminde driver yazılmış lcd ekranları tercih edin boşuna zaman harcamayın. ha tabi omrunuz uzundur allah arttırsın yazarım dersen once o ekranın datasheetını bulup komut setını ve bağlantılarını öğrenmeniz lazım daha sonra bu ekran nasıl init edilir bir pixeli ekrana yazmak için hangi komutlar yollanmalı onları keşfetmenız lazım daha sonra linuxda bu ekran için gerekli driveri yazmak gerekecek bu konuda super bilginiz varsa gunde 20 ssat çalışarak yaklaşık 3-4 ay gibi bir surede ekranda A harfini görebilirsin. daha sonra bu driverı linuxun nasıl kullanılacağının işletim sistemine gömülmesi lazım, öyle işte. kolay gelsin.
    ha aklıma geldi (şanslısın) bir yontemde de bir lojik analizorle o pinleri loglarsın ve binary olarak komutları öğrenmiş olursun geriye o komut setlerinin ne işe yaradığını çözmen kalır.
  • zero çıkışında standart video var zaten sen en iyisi kucuk 7ınclık bir avi girişi olan lcdtv al en fazla 150 tl odersin çinden onunla kullan hiç derdin kalmasın. evdeki televizyondada denersin en baştan.
  • eger tersine muhendislige ilgi duyuyorsaniz neden olmasin, amac hobi sonucta

http://andybrown.me.uk/2012/08/19/nokia-n82-arduino/

bakin burada aylarca ugrasilip hacklenebilmis bir ekran var, bu ekranin bulundugu telefondan alip tum talimatlari uyguladiktan sonra kullanmak bir secenek

zahmete deger mi? amac hobiyse degebilir. 10tl ye aldiginiz ikinci el bir telefonun ekranini kullanmayi ve yaninda bir cok beceriyi ogrenirsiniz

tabi benim bu isle ilgili hic bir tecrubem yok, tesvik ediyorum sadece
  • linux drıver kısmını nasıl çözuyorsun armbian da
  • ben basliga takilip yazilani iyi okumamisim, ne desem yalan olur

arduinonun bu isle ne alakasi var onu anlamadim
  • Hocam sanirım yanlış anladınız donanım olarak nasıl takarım yazılımı hallederim dodanım olarak nasıl takıcam
  • biri ekrani hacklemedikce kullanamazsiniz, internette ekranin modelini aratmayi deneyin
  • o ekranın pinlerninin ne oldugunu bulman lazım internette bulunurmu bılmıyorum
  • hocam pinler vs bulundu diyelim deneme yanilma yontemi ile, ekrani surmek icin ozel bir entegre kulanmak gerekecek bence bu konu tamamen high tech

sifirdan baslayan biri icin ekrani cozmek yillar alir
  • orange zeroda video çıkış var sadece dijital bir hdmi çıkış yok. elindeki ekranı video sinyalini buna çevirecek bir cevirici ile başlayacaksın onu ben bılmıyorum. yani video sınyalini lcd soketına uygun sekılde cevırecek bısey lazım. aliexpresste var boyle kartlar 30-40 usd gibi fiyatı var ama onlar notbook ekranı gibi standart lcd leri sürüyor, zaten bu paraya 7 ınc vıdeo monıtor koysan işini görüyor ama anlamıyor arkdaş bu lcd yı kullanacam dıye tutturdu. elimdeki bisikletle marsa gidecem gibi bir projeya başlamak uzere hadi hayırlısı

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.