RFID kilit açma sistemi
  • Merhaba üstadlar
    Arduino da acemiyim led yakma gibi işlemleri öğrendim.
    Üniversite yıl sonu ödevi için WEB TABANLI 20 adet selenoid kilidi RFID kart ile , hangi kart okutuldu ise o karta ait kilidin açılmasını sağlamam gerekiyor. Web den de hangi kilit açık kapalı olduğunu takip etmem gereken bir proje verdi hocam Bende google de çok araştırma yaptım 1 adet kart ve kilit sistemimi buldum. Ledi açıp kapatıyorum.

Mesele şu tek ARDUİNO ile bunu nasıl yapabiliceğimi bulamadım.
    Hangi donanımlara ihitiyacım olduğunu?
    Hangi kütüphane ve kodların olacağını bir türlü çözemedim.
    1 hafta oldu sitenizi bugün ulaştım, lütfen üstadlar bana bu konuda yardım eder misiniz.
  • Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Önceden de incelenmiştim tekrar inceledim. 1 adet kilit olduğunda bu sistem olur ama 20 Ad kart 20 Ad ayrı kilit, tek okuyucu olunca onu nasıl yapacağımı çözemedim, daha hangi Ekipmanlarla bunu yapabileceğimi bile bulamadım
    Kusura bakmayın meşgul ettim
  • her kilide bir okuyucu koyman lazım
  • Hımm, kusura bakmayın, bilgim bu konuda çok az, selenoid kilitlere Ethernet portu eklenebilir mi bilmiyorum her kilit in olduğu Ethernet e ip ataması gibi bir sistem olabilir mi hocam. Tek arduino 24 port swich, her kilit için ip ve card id tanımlaması, Buna uygun bir shield varımudır hocam.

Kusura bakmayın yazdıklarım aklıma gelen fikir olunabilinirliğini bilmiyorum.
  • ip den olmaz, her kilit okuyucuya kafadan bir kod vereceksin okuduğu rfid ve kapı kodu ile beraber servere yollayacasksın kilidi açıp açmayacağına kapı(okuyucu) id si ve rfid ile beraber karar vereceksin.
  • Hocam bu iş için donanımları almam gerekiyor
  • 1 arduino mega + ethernet module + 20 rfid reader + biraz kablo + çok iyi I²C bilgisi ile projeni minumum maliyetle yaparsin diye ortaya bir tez atar, şöylede desteklerim :)

https://i.stack.imgur.com/huuiu.png
    https://forum.arduino.cc/index.php?topic=405261.0
    https://en.wikipedia.org/wiki/Serial_Peripheral_Interface_Bus#Independent_slave_configuration

• Hocam işte asıl sorun şu TEK RFID reeder ile bunu yapabilmek, kapılar ayrı yere yapmayacağım. Prototip 20 tane açılabilen mini kapıyı yan yana yapıp tek kart okuyucudan
    1 NOLU kart okunulduğunda 1 NOLU kapı, 20 NCİ okunulduğunda 20. Kapı açılması durumu
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  • Dostum,
    O zaman şu şekilde ilerle.
    Röle çektirmeyi biliyor musun ?
    Bilmiyorsan Röle çektirmeyi öğren, biliyorsan 20 adet röle sürecek şekilde arduino devreni kur ( Arduino uno 20 adet çıkış verir mi bilmiyorum )
    Buraya kadar hallettikten sonra 1 tane RFID okuyucuyu röleleri bağladığın arduinoya bağla.
    RFID kart okumayı biliyor musun ?
    Bilmiyorsan RFID kart okumayı öğren, biliyorsan okuduğun kartların ID lerini if else karşılaştırmasıyla her karta ayrı kapı açma kodlarını yaz.

Al sana mükkemmel prototip :=)
  • Cevabınız için teşekkür ederim.
    1 role sadece 1 cihazın hareketini mi sağlar, yoksa tek role yi, kombinasyon kodlandığında (kodlanır mı bilmiyorum) birden fazla cihazı çalıştırabilir mi?
  • 1 röle 1 cihaz. 2 röle 2 cihaz. 20 röle 20 cihaz.
  • Teşekkür ederim ilginizden dolayı, malzemeleri tedarik edip işe başlayayım, takıldığım konuda yardımlarınızı başvurabilirim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.
  • bazen foruma gelen kullanıcıların trol olduğundan şüpheleniyorum ya neyse.
  • Okoman bey troll ile ilgisi yok, cidden elektronik üzerine bilgim sıfır, bilgisayar bilgim orta seviyelerde. Bakalım bu işi becerebilecek miyim
  • sizin sorular bitti sanırım musadeniz varsa ben size bikaç soru sorabilirmiyim?

elektronik bilginiz sıfır, bilgisayarda orta seviyede (programlama hiç bilmediğinizi varsayıyorum) ve universite son sınıf öğrencisisiniz, hangi okul/hangi bölum ve neden böyle bir ödev aldınız?
  • Selamlar ,

10- 15 cm mesafeden okuyabilen bir rfid okuyucu varmı veya rc522 anten modifikasyonu gibi bir şey mümkün olabilirmi. ?
  • hazır antenler olabilir rc522 datasheete bi bakın belki tavsiye veya mesafe ıle ılgılı bır bılgı olabılır.
    https://www.nxp.com/documents/data_sheet/MFRC522.pdf
  • Teşekkür ederim , evet hazır sarım bobinler var.
    Bu arada 134.2 hkz de çalışmak istiyorum arduino destekleyen model bulmaya çalışıyorum zor gibi...
  • Herkese merhaba,

Bende birşey sormak istiyorum. Bende RFID ile kapı açma devresi kurdum. Herşey çok güzel. Kart okuttukça led yakıp söndürüyorum vs. Fakat kapı için bağlantı yaptığımda role sadece 1 kez açıyor. Daha sonra kart roleye komut vermiyor. Boşta sıkıntı yok. Kapıya bağlayınca sıkıntı. Diyot bağladım acaba akım mı çekiyor diye, o zamanda role yandı. Ne yapmak gerekiyor?
  • baglantı hatası yapıyorsunuz role yandığını ılk kez duyuyorum
  • Role de 3 adet çıkış var. com ve no ya bağlantı yapıyorum. Rfıd kart okuyunca sadece 1 defa açma işlemi yapıyor ve sonraki okutmalarımda işlem yapmıyor. Fakat role çıkışı boş bırakayım istediğim kadar okutup roleyi açıp kapatabiliyorum. Çıkışta neresini yanlış bağlamış olabilirim?
  • Hatta şöyle söyleyeyim, role çıkışına led bağladığımda istediğim kadar okutup ledi yakıp söndürebiliyorum. Çıkışa kapı otomatiğini veya ufak oyuncak motorunu bağladığımda sadece 1 kez işlem yapıyor. Bu kısmını anlamadım.
  • kodun içinde bir role durumu degıskenı tutun. baslangısta 0 olsun ve rfid okutulunca role durumuna bakın durum 0 sa roleyı cektırın ve durumu 1 yapın tekrar rfid okutunca durum 1 se roleyı kapatın pasif yapın ve durumu 0 yapın. role kontakları bir kabloya seri bağlanır arada yuk olması lazım yoksa roleyı cektırdıgınız anda eger 220v veriyorsanız kontaklar kısa devre yapar.
  • Merhabalar,

Ben fazla akım çektiğinden dolayı sıkıntı yarattığını düşünüyorum. Çünkü boşta ike hiç sıkıntı yaşamıyorum.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.