Arduino mega+ethernet shield+GSM shiel ile akıllı ev yapımı
  • Arkadaşlar merhabalar. Benim elimde arduino mega ethernet shield ve gsm shield var. Yazdığım kodlar doğrultusunda sensörlerden veri geldiğinde istediğim veriyi sms gönderebiliyorum ayrıca local ip adresime gönderdiğim html kodları sayesinde local ip adresimde de sensör bilgileri bulunuyor. Ancak ben bunu tahmin edebileceğiniz üzere sadece aynı ağa bağlıyken yapabiliyorum. Benim istediğim şey şu; androide yazacağım bi uygulama sayesinde istediğim yerden internet üzerinden kurduğum ev üzerindeki sensör verilerine ulaşmak ve gerekli kontrolleri yapmak istiyorum. Bunun için ne yapmam hangi yolu izlemem gerekiyor yardımcı olabilecek olan var mı?
  • Modem arayüzünden port yönlendirmesi yapmanız gerekmekte.
  • Cevap için teşekkür ederim ancak port yönlendirmesi için çok fazla araştırma yaptım ama sonuca ulaşamadım yardımcı olabilir misiniz bana bunun için
  • Merhaba, youtube üzerinden merkalı maymun kanalı üzerinde port yönlendirme işlemi anlatılmıştı bakarsanız sorunu çözebilirsiniz.
  • Arkadaşın da dediği gibi port yönledirme yapmalısın. Çalıştıra cmd yazıp, çıkan yere ipconfig yaz. Aşağıda varsayılan ağ alt geçidi (ing: gateway) yazar. Çıkan IP adresini tarayıcıda URL olarak yaz. Böylece modem arayüz sayfası açığa çıkar. Orda yazan modem modelini google da şu şekilde arat: [modem modeli] modem arayüz şifresi. Çıkan sonuçlara göre modem arayüzüne giriş yap. Aynı şekilde modem adını aratarak port yönlendirmeye bak. Eğer sonuç yoksa ayarları kurcala port yönlendirmeyi bulursun zaten. Port yönlendirmede IP yerine arduinoya aldığın KALICI IP adresini gir. Port olarak da başlangıç ve bitişe 27015 yazabilirsin. Port açtıktan sonra whatismyip.com sitesinden IP ni öğrenip, [ip] + :27015 şeklinde arduinoya başka cihazlardan bağlanabilrsin. Anlamadığım bir yer varsa sorabilirsin tekrar.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.