arduino ve visual basic ile arayüz oluşturma
  • merhaba arkadaslar arduinoya yukledıgım kodların prosesını grafık olarak gormek ıstıyorum.mesela su tankının sevıyesını olcuyorum tankın ıcındekı sıvıyı ekranda gormek altındakı pompa yı ekranda görmek ıstıyorum.scada yapmak ıstıyorum.arduıno kısmı tamam ama vısual basıcta nasıl bır yol ızlemem lazım bunu adım adım anlatan bı kaynaga ulasamadım.nette arastıtıken opc server ve excelle ve vısual basıc ıle yapanlar olmus.konu hakkında destege ıhtıyacım var.en azından bır buton nasıl ac kapat yollanır.ıcın bı bılgı edınsem gerısını kendım yaparım .
  • ben 2006 yılında visual basic kullanmıştım bir kaç ufak program yazmıştım. Şimdi bu günlerde araştırdım biraz ve microsoft visual studio yu indirdim. C dillerinden biriyle yazmak daha iyi olur sanırım. Çünki arduino da c tabanlı.
  • vbasicde yapabilirsin c veya c# olması şart değil. arduino ıle haberleşme ıcın serialport kullanılması lazım seriport açma veri yollama okuma işlemlerini araştırın birde grafik için basic içinden forma çizgi çizme komutlarını ogrenıp bir ploter yazmanız lazım.
  • tesekkurler suanda ben visual basic indirdim. ne diye aratayım nette?komutları nasıl searche edebılırım ben bulamadım nerden baslamam gerektıgını.
  • draw line
  • bakiyorumm draw line
  • Hocam draw line ile arattımda orduino grafık ekrann kodları cıktı baska bılgıye ulaşamadım ne diyorsunuz baska nasıl bı yol izleyelım
  • hocam ihtiyacın bu,
    "sensörlerden gelen veriyi, arduino ile okuyup seri port uzerinden Visual Basic te yazmış oldugun bir programla alıp ** grafiğe çevireceksin"

ama sen Visual Basicde grafik nasıl yazılıra çevirdin işi. bence yıldızla ** işaretlediğim yere kadar gelmelisin önce, şimdilik prosesbar kullan sonra animasyonlu falan bişeyler yaparsın.

EDIT:
    soruyu editlediğine göre o kısmı aşmışsın hocam, şimdi..
    visual basic kaç kullanıyorsun.
    kodda ne aşamadasın.
    verileri hangi formatda alıyorsun.
    görünüm olarak ne istiyosun paintte bişeyler çiz yardımcı olayım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.