ESP8266 ile üniversitenin ağına bağlanma
  • Merhaba. Daha önceden şu başlığı açmıştım
    http://forum.arduinoturkiye.com/index.php?p=/discussion/6716/sicaklik-nem-ve-oksijen-oelcuemue#Item_1
    fakat başlık itibariyle net anlaşılmadığını düşündüğüm için (Farklı bir sorun ile karşılaştığım için) tekrar başlık açmak zorunda hissettim.

Sorunum kısaca şu, ESP8266 ile evimdeki ağa kolayca bağlanabiliyorum fakat üniversitenin ağına bağlanırken sorun yaşıyorum. Sorunu maddeler halinde özetlersem;

1- Üniversitenin ağına bağlıyken 'ağ gereksinimlerini doğrulayın' ibaresi çıkıyor ve herhangi bir cihazda, herhangi bir uygulama için il önce şu adrese yönlendirme yapılıyor;
    https://10.0.0.5/connect/PortalMain
    2- Bu adrese yönlendirildiğiniz zaman da kullanıcı adı ve şifreniz isteniyor (Öğrenci numarası ve şifre için TC kimlik no)
    3- Bu bilgileri girdiğiniz zaman 24 saat boyunca üniversitenin ağına herhangi bir bilgi girmeden bağlanabiliyorsunuz. 24 saat sonra tekrar bu bilgileri girmeniz gerekiyor.

Bu durumu nasıl aşabilirim?
    ESP8266 modülünde ağa bağlanmak için kullandığımız şu kodlarda yapılacak bir değişikliğin sorunu çözeceğini zannetmiyorum;

#define SSID "ağ_adı"
    #define PASS "ağ_şifresi"
    #define IP "184.106.153.149" // IoT hizmetinin IP'si
    String msg = "GET /update?key=************"; // API WRITE KEY

Üniversite ağına bağlanırken, bu doğrulama sorununu nasıl aşabilirim? Bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı?
  • okulun AP noktasına bağlanınca sonuçta bir sayfaya yonlendiriyorlar ve orada keyleri yollayınca çıkışa izin veriyor. bu durumu esp veya arduino ıle yakalayıp gerekli kodları yollayacak bişeyler yazman lazım tabi bide bu baglandıgı sayfa bazı çerezler bırakıyorsa onları handle edip saklaman lazım flash da bı yerde.
  • okuldaki herhangi bir bilgisayarın mac adresini taklit etmek çözum olabilir.
  • @okoman ben aslında ayrı bir kütüphane düşünmüştüm ama dediğiniz gibi bir çözüm olabilir, biraz uğraşayım ben (:
    @nsaryc herhangi bir adres, kayıt olduğu tarihten itibaren bir gün bağlı kalabiliyor. Sonrasında ilgili adres için tekrar şifre ve kullanıcı adı isteniyor.
  • @nsaryc bahsettiği günlük giriş yapabilen bir bilgisayar giriş yaptıktan sonra onun mac adresinden veri yollanıp alınabilir. böyle bişey denemekde fayda var hiç şifre gerekmeyebilir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.