Karta kod yüklenmiyor!!!
  • Arkadaşlar ilk başta projemi hazırlayıp derledim. Buraya kadar bir sıkıntı çıkmadı. Ancak Arduınoya yükle dediğimde aşağıdaki hatayı veriyor:

"Çalışmanız programın 8820 bayt (27 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
    Global değişkenler belleğin 540 byte kadarını (26%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 1508 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
    avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM1": Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

Karta yüklenirken sorun oluştu. Tavsiyeler için http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload adresine göz atabilirsiniz."

Belirtilen sitede de herhangi bir şey bulamadım (Destek siteleri neden bir işe yaramaz ki?)
    Sorunun çözümünü biliyorsanız lütfen açıklar mısınız?
    -- Belki kodları isteyebilirsiniz. Ancak aynı işlemi şu kodda da yaptığımda aynı hatayı alıyorum:
    "int ledPin=7;
    int butonPin=10;
    int kontrol=0;
    void setup(){
    pinMode(ledPin,OUTPUT);
    pinMode(butonPin,INPUT);
    }
    void loop(){
    kontrol=digitalRead(butonPin);
    if(kontrol==HIGH){
    digitalWrite(ledPin,HIGH);
    }
    else
    digitalWrite(ledPin,LOW)
  • kodu derlerken bir hata yok zaten, kodu yuklerken (arduino - pc arasindaki bir iletisim hatasi) com portu kapaniyor yada com port secimi yanlis olmus. bilgisayarin baska usb girislerini deneyin ve com portu dogru mu emin olun. bazen windows enerji tasarrufu icin usb potlarina mudahele edebiliyor bu yuzden bilgisayari yeniden baslatmayi deneyebilirsiniz
  • yönetici olarak çalıştırmayı deneyin
  • kart hakkında araştırma yaptım. bazı driverlar eksikmiş CH341SER. indirdim yükledim sürücü kabul edildi. ancak Arduıno karta yüklerken tekrar hata verdi.

avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM1": Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.
  • com1 den başka bır port olması lazım sanki
  • IDE de com4 yazıyor. Ancak com1 diye hata veriyor.
    Şu anda başka bir hata vermeye başladı:

"Çalışmanız programın 8840 bayt (27 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
    Global değişkenler belleğin 540 byte kadarını (26%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 1508 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x81
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x81
    Karta yüklenirken sorun oluştu. Tavsiyeler için http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload adresine göz atabilirsiniz."
  • arduinoyu goremıyor bılgısayarı kapat aç arduino usb yı hemen bağlama açıldıktan bıraz sonra bağla sonra arduino ıdeye gir oyle dene
  • eğer 0 ve 1. yani rx ve tx pinlerine takılı bir kablo var ise sök, benim başıma geldi, arduino ya veri atamıyorsun o durumda, o pinleri boşalt, kodu yükle, sonra tekrar takarsın kabloları var ise.
  • arduıno şu anda boş hiçbir şey bağlı değil yüklenmiyor.
  • pinleri bileşenleri taktım aynı şekilde yüklenmiyor.

"Çalışmanız programın 8840 bayt (27 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
    avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x2b
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x2b
  • Ayrıca UNO nun üstünde rx ve tx pinleri bulunmuyor. Benim ki klon(bilirsiniz okul projelerinde paraya kıyılmıyor...)
  • Gençler ses seda çıkmıyor. Bulamadıysanız söyleyin günde 5 defa girip girip çıkıyorum. Beni bu dertten kurtarın bari ;)
  • arduinoyu değiştirdin mi arduinoda ışıklar yanıyormu
  • Kartta bir tane on ledi var takınca kırmızı yanıyor. Kabul olur mu?
  • Okul projesi olduğu için yönetim değiştirmeme izin vermez. Ayrıca aldığım siteye e-posta attım:
    "Arduino Uno R3 CH340 + USB Kablo

Sitenizden arduıno uno r3 ch340 aldım. İlk önce yazılımı Windows 7yüklü bir cihazda çalıştırdım. Ancak yazılım mikro kontrolcü devre kartıma yüklenmiyor. Ardından Windows 10 yüklü bir cihazda çalıştırdım. Sonuç tekrar vasat olunca ch340 için sürücü yükleyip tekrar denedim.
    Ancak sonuç değişmedi. Sürekli hata alıyorum. Aldığım hata şu:

avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xe1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xe1

Verilen adreste de bir şey bulamadım. Eğer bir çözüm bulamazsam büyük bir ihtimalle sorun devre kartından kaynaklanmakta. Bu konu hakkında ne yapabilirim?
    "

"******* Bey merhabalar,
    Bu durum genel olarak elinizdeki ürünlerde yaşanabilmektedir, bizlerde bu ürünün ana sayfasında klon ürün olduğu için garanti vermediğimizi belirtmiş durumdayız. Ancak şuan yaşanan durum bozuk olmasından kaynaklı değildir. İnternet üzerinden ''Çalışmanız programın 8840 bayt (27 %) saklama alanını kullandı'' yazdığınız zaman bununla ilgili bir çok çözüm yolu çıkmaktadır.
    Bir takım örnekler;
    http://www.turkhackteam.org/tht-yardim-merkezi/1411943-arduino-kodlarken-aldigim-hata.html
    http://stackoverflow.com/questions/25718779/arduino-nano-avrdude-ser-opensystem-cant-open-device-com1the-system
    Teşekkürler
    "
  • arduino değiştirdinmi derken başka bir arduino ıle denedınızmı demek ıstedım
  • Okuldaki tek aurdino benim başka bir tane daha yok :( Bu gidişle müdürü ikna edip orjinal bir tane alacağım...
  • hangi okul, kaçıncı sınıftasınız. arduino ıle tanışma veya fikir nasıl oluştu
  • fen lisesi
    10.sınıf
    Tübitak projesi için LCD ekran lazımdı. Araştırdım Arduıno hoşuma gitti. Hem projemde işe yarar kendi yapabileceğim bi'şey hem de projeden sonra kişisel amaçlarla kullanabilirim diye sipariş ettim.
  • okoman sana birtane orjinal arduino hediye etmeli bence.
  • beklentiye sokmamayım oyle bısey düşünmedim :) aldıkları yere bir yazı yazarsa değiştirirler muhtemelen. alınan arduinonun linki var nasıl birşey anlamış oluruz.
  • ch340 driveri nasıl yukledınız onu kontrol edın usb takılı degılken yapun kerşeyı sonra bılgısayarı yenıden başlatın robtıstan sitesinde ch340 driver var ve kurulumu ıyı anlatılıyor onu uygulayın
  • Dostlar Görünen o ki çözüm bulamadık.
    Konunun başlatıldığı tarih ve üstünden geçen zamanla birlikte verilen cevapların herhangi bir çözüm sağlayamadığı tespit edilip konunun kapatılmasına karar verilmiştir.
    Ancak yine de önerilen yöntemler belki başka bir dostumuzun işine yarayabilir. Öneri veren tüm dostlara teşekkür ederim.

Problemi sorarsanız Tek çare olan "Değişim" 'i yaptım. Yeni aldığım kart sorunsuz çalışıyor.

Yine de çözüm yazmak isteyen dostlar olursa hiç çekinmeden yazabilirler.
  • Bugün nano v3.0 klon da hazırladığım kod parçası;
    derlendi ancak kod nanoya yüklenmedi.
    Aşağıdaki hatayı verdi.
    avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00

Ardiuno IDE Menüde (1.8.5)
    Araçlar->İşlemci --> ATmega328P (OldBootloader) olarak seçtim.
    Çalıştı.
    Bu arada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus Menüde ARAÇLAR kısmında doğru seçimlerin yapılması.
    Örneğin;
    Nano için
    Ardiuno NANO;
    doğru PORT;
    işlemci ATmega328P;
    programlayıcı USBtinyISP
    seçilince sorun çıkmıyor.
  • normal nano seçin deneyın ben ek bısey yapmamıştım

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.