Nesnelerin boy ölçümü
  • Merhaba, Arduino da bir nesnenin yandan boy ölçümü hangi sensör ile yapılabilir fikri olan var mı ? yukarıdan ölçümü ultrasonik mesafe sensörleri ile yapabiliyorlar fakat yandan ölçüm yapabilecek bir sensör yada yol bulamadım ? Fikri olan var ise bu fikri paylaşırsa sevinirim.
  • karşılıklı IR sensorlerden paralel ızgara oluştur.
  • hassasiyetin nekadar?
    mekanik temas sorun olurmu?
    ölçüm kursun nekadar?

örnegin hassasiyetin yüksek ve mekanik temas istemiyorsan Laser Distance sensor diye bi arat.. analog çıkışlıları var, haberleşme protokollü olanları var...

mekanik temas sıkıntı değilse dijital kumpastaki verileri okuyabilirsin arduino ile...

ölçüm prosesine göre seçilebilecek bir sürü sensör var.
    tam verileri verebilirsen yardımcı olmaya çalışalım...
    saygılarımla..
  • mekanik temas olmayacak, yan taraftan 5 cm mesafeden gördüğü ürünün boyunu ölçecek, misal ben küçük kutu süt koyacağım, boyu yandan ölçüp, ölçüm değerini bana verecek. bunu hangi sensörle yapabilirim.
  • ben olsam duzenek kurarım basit bır çizgi laser ve kamera ıle cizginin kırılım noktasını yakalayıp processing ile hesaplayabilirim gibi geliyor
  • evet sayın okoman, en doğrusu bu gibi geliyor bana da. o şekilde yapacağım, teşekkür ederim.
  • İmkan varsa mekanikte değişiklik yapıp üstten lazer veya ultrasonik ölçemez misiniz?

İhtiyaçları (sütün boyu, eni, ağırlığı, yoğunluğu vs)ve kısıtları (1000lira bütçe, boyutlar 30x30x50, vs vs) bizimle paylaşırsanız belki çok daha orjinal fikirler çıkar forumda ne cevherler var :)
  • tek ihtiyaç yandan ölçüm, belirli bir alana koyulan cismin boyunu ölçmek, bu 25 santimi gecmeyen kutu olabilir, 25 santimi gecmeyen teneke olabilir, 25 santimi gecmeyen vazo olabilir, mekanikte değişim mümkün değil, yoksa ultrasonik sensörle üstten ölçülebiliyor ama mekanikte değişim mümkün olmadığından bu yoldan gitmem gerekmektedir. lazer sensör ile 1cm arayla düzenek kurmayı denedim, vazo da takıldı, vazo cam olduğundan lazer içinden geçip ldr a ulaşıyor, sanki cisim yokmuş gibi davranıyor, lazer olayı olmadı sayın okoman :(
  • benım soyledıgım şöyle bısey

kamera ve processing programı ıle goruntuyu kontras hale getırıp nesnenın kırılım noktasını tespit edip bunu olcuye donusturmek. laserın cam bardağın ıcınden gecse bıle dagılacağı ıcın kamerada bu durum oncesı ve sonrası bellı olur ve yıne olcu alınabılır.

daha gelişmişi ise şu olabılır cevresel nesne algılamaya gıder
  • Lazer derken basit lazer + ldr değil, lazer distance meter serial çıkışlı diyecektim tam el kadar sensöre 2808$ yazmışlar vazgeçtim
  • En güzeli tarayıcıdaki gibi a4 kağıdın başından başlayıp okuyarak sonuna gider gibi basit lazer + ldr ile cismin dipten başa kadar tarayarak çıkacak bir mekanik asansör tasarlayın step motorun tur sayısı sonsuz vidanın adım boyu ile ldrnin pik yaptığı noktadaki yüksekliği hesaplayın

Cam istediği kadar ışığı geçirsin azda olsa kırılmalar ışık kayıpları olcak siz pik değerini alıp o anki yüksekliği hesaplıycaksınız

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.