arduino uzun ömürlü ve güvenli çalıştırmak için koruma
  • merhaba arduino ıle 2 proje yaptık ve sahada suanda kullanımda .endustrıyel ortamda kullanılıyor.malzemenın omru ve kullanımı acısından nasıll bır onlem alınabılır mesela sensorlere gıden her cıkıs ıle kablo arasına cam sıgorta gıbı bırde tankın ustune koydugum sensorler tankın ıcını olcuyor sensorlere epoxy dokmeyidusunuyorum elektrıksel guvenlık ıcın fıkır ve onerılerınızı beklıyorum.saygılar
  • açık havada zamanla nemden dolayı bordlar yemyeşil küf olacaktır minimum IP65 kutularda ve kablo girişleride aynı şekilde izoleli olması lazım.
    elektrıksel olarak korumada uzun kablolar sensor verılerını bozabılır anten gıbı çalışır. sigorta yerine 120-220ohm civarında seri dırenclerle akım dusurulebılır bır mıktar daha koruma saglar bazı durumlarda optokuplerle gecmek gerekir. kullanılan portun durmuna fonksıyonuna gore koruma geliştirmek gerekli.
  • 7 24 kullanımda arduino stabıl calısırmı.
  • sürekli çalışma için ömrü olan bi cihazmıdır.su girmedıgı enerjısının stabıl oldugu kartın oksıt yapmadıgını kabul edersek
  • 7 24 stabıl çalışmayabılır tıcarı olarak buyuk rısk.
    tüm onlemlerı aldıktan sonra ıncelemek lazım kullanılan kutuphaneler ve cevre urunlerdekı durumları da bılemıyoruz. kendı yetenegınız yoksa kopyala yapıştırla bu iler çok zor.
    zaten tıcarı satılan ürünlerdekı pahalılığın nedenı cok kar elde etmek degıl rısklerın ve cozumlerın bedelıdır.
  • ticari olarak kesinlikle kullanmayınız. başınız ağrır.
  • peki kendini saatte bir resetlesem.kodla reset tusuna basma etkısını nasıl yaparız.
  • resetleyen devren kılıtlenırse ne yapacaksın cevre bırımlerı nasıl resetleyeceksın ustune taktıgın modullerı de resetlemen gerekebılır. arduino self reset diye arat google da.
  • Parazit korumalarını yaptıktan sonra neden çalışmasın? Ben yaptım 1 aydır çalışıyo diyebileceğim bir örneğim yok ama :) kompanizasyon panosundaki reaktif rolenin içinden atmel 328 sökmüşlüğüm var ki en büyük parazti o yiyo 12 kondansitör sürekli devreye girip çıkıyor
  • donanımı halletsen bıle yazılımda sorun her zaman cıkar. sağlam kod yazıyorsan bıle bır an gelır cpu durur sonra başlar hıkayeler şuydu buydu dıye
  • @okoman, yazılım donanım kısmını kabul ediyorum ancak CPU durur kısmını anlamadım. eğer CPU duruyorsa Atmel güvensiz demek. doğrumu anladım
  • elektro manyetik gurultulu ortamda cok değişik parazitler filtrelerden geciyor ve kod bir yerde işlenirlen looplara girebiliyor kitlenmeden kastım bu. yapabiliyorsanız watchdog timerları kurun.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.