Dizi içerisinde arama işlemi indexOf
  • merhabalar,
    String plakalar[]= {"54AKML01","54AKML02","54AKML03","54AKML04","54AKML05","54AKML06","54AKML07","54AKML08","54AKML09","54AKML10"};
    diye string türünden bir dizi var ve bunun içerisinde indexof ile string türünden bir değişken ile arama yaptırmak istiyorum ve sonuca göreişlem üretebilmek için nasıl kodlamalıyım,

mesaj değişkenide string veri var
    int durum;
    durum =plakalar.indexOf(mesaj);
    if (durum == -1)

kodları kullandım fakat şu hatayı alıyorum:
    request for member 'indexOf' in 'plakalar', which is of non-class type 'String [10]'
    bu sorunu nasıl çözebilrim acaba?
  • strstr fonksiyonunu araştırırmısın.
  • merhabalar, belirttiğim sorunu aşağıdaki karşılaştırmayı yaparak çözebildim, belki bir başkasının işine yarayabilir :),

const char *plaka = "54AKM01"; // dışarıdan alınacak veri

const char *dplakalar[] =
    {
    "54AKM01",
    "54AKM02",
    "54AKM03"
    }

for (x = 0; x < len; x++)
    {
    if (strcmp (plaka, dplakalar[x]) == 0)
    {
    Gecerli_Plaka();
    break;
    }
    ------------------------------------------------
    Aşağıdaki gibi rf vericiden gelen veriyi tek tek string e dönüştürüp mesaj değişkenine aktarılıyor,mesaj içinde string veri var. Fakat string mesaj ile char *plaka yı nasıl eşitleyebilirim acaba? yani plaka verisi sabit değilde mesaj içinde veriyle eşitlemek istiyorum, string i tekrar char a dönüştürmeliyim yoksa gelen veriyi hiç birleştirme yapmadan plaka değişkenine mi aktarmalıyım?

uint8_t buf[VW_MAX_MESSAGE_LEN];
    uint8_t buflen = VW_MAX_MESSAGE_LEN;

if(vw_get_message(buf, &buflen))
    {
    for(i;i {
    c=char(buf[i]);
    s=String(c);
    mesaj+= s;

}

}

//const char *plaka = "54AKM01"; // dışarıdan alınacak veri
    bu satırı *plaka = mesaj; yapmak istiyorum
  • merhabalar, projemi teslim ettim ve derece aldım, yardımı edenlere teşekkür ederim, arduino forum, paylaştıkça güzel :)
  • projende araçtan plakayı nasıl okudun? biraz anlatırmısın
  • plakayı kamera ile okumadım, plaka verisini arabadan kablosuz olarak gönderip kontrol merkezinden de bu veriyi okudum ve plakaya göre değerlendirme kriterleri uyguladım. basit bir RF alıcı - verici ile gerçekleştirdim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.