12 voltu 220 volta yükseltme
  • Merhaba arkadaşlar. Sorucam soru arduino ile ilgili diyil ama bu siteden sag olsun arkadaşlar bana çok yardımçı olduqları için buraya yazdım. O yüzden kusuruma bakmayın lütfen, bildiyim elektronikle ilgili(türkce) başka sitede yok. Arkadaşlar ben 12 voltu 220 volta yükseltmem lazım.(invertor) Aslında bunu transformatörun ikinci tarafı 3 kablolu oldukda sorunsuz yapıyorum. Bununla ilgili internetde bir sürü örnek var. Ama şimdi yapmak istediyim transformatörun ikinci tarafında 3 diyilde 2 kablolu olmasıdır. 220 tarafda 3 kablo, 12 tarafda ama 2 kablulu bir transformatördür. Böyle bir transformatörla nasıl bir invertor devresi yapa bilirim? Bununla ilgili örnek varmı ben internetden bir örnek bulamadımda.
  • şuradaki bir teoride hbridge devresi ıle surmuş ilk resimdeki şemada
    http://www.gohz.com/power-inverter-basics
  • Okoman hoca çok sag ol. Bu sitede devreye detaylı diyil qaliba. Rica etsem detaylı devre tasarımı olan link verirmisiniz? Yada ben kendim internetde ne diye arama yapıyim? Arıyorum hepsi standart 3 kablolu transformatör için devre çıkıyor.Birde bunun farkı var? yani invertor için hangi transformatör daha iyi? (3 yoksa 2 kablolu). Aslında benim bu transformatörum büyük telleride çok kalın büyük ups den sökülmedir.Sanırım bu daha dayanıklıdır.
  • ben inverter resimlerden arama yaptım o şekilde buldum. ben olsam bir hbridge motor kontrol devresiyle mesela L298 i 50hz ıle pwm surer trafonun 2 giriş kısmını bağlar çıkışı denerdim
  • Dediyiniz gibi tasarlanmış örnek devre vere bilirmisiniz? hbridge motor kontrol devresini arduino yada pic falan kullanarak yapabilirmiyim?
  • l298 datasheete al bak birinci motor sargıları yerıne trafoyu baglarsın sonra l298 arduino dıye arat aynı şekılde bağla pwm hızını da 50hz ver yada olc olsun bitsın
  • Hocam cok teşekkür ediyorum.l298 siteden sifariş edicem. Şimdi elimde var olanlarla yapmak istiyorum. İnternetden bu devreyi buldum. Bu devre ben istediyim devremi?

http://www.circuitsgallery.com/2012/09/inverter-circuit-schematic-555-timer2.html
  • evet bu da olur arduino yok bunda ama ucuza gelır 555li fılan ıyıdır
  • Tamam. Teşekkürler Okoman hoca

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.