Otomobil elektroniğinde Arduino kullanımı
  • Selamlar; arduino ile tanışalı çok fazla bir zaman olmadı. Arduino yapısı ile ilgili makaleleri, dersleri, shieldleri ve özelliklerini okudukça, mantığını anlamaya çalıştıkça basit ama alternatiflerini piyasada bulamayacağım bir çok şeyin yapılabildiğini görüyor, merak ediyor ve aklımdaki projeler olur mu acaba sorusuna cevap arıyorum.
    Aklımdaki "otomobil elektroniği" ile ilgili bir kaç proje için acaba sorusuna cevap arıyorum.
    Elektrikli araba koltuklarına hafıza özelliği kazandırmak, geri vitese takıldığında aynayı aşağı indirmek, yağmur sensörü ile silecekleri otomatikleştirmek gibi her biri ayrı ayrı elektronik devrelerle kontrol edilebilen özellikleri tek bir arduino kartla gerçekleştirmek ve bu işlemlerin eylemlerini basit bir lcd ekrandan takip etmek mümkün müdür? en sofistike çözüme nasıl ulaşabilirim sorusunun cevabını arıyorum.
    Saygılarımla.
  • denemeden bilemeyiz
  • Güzel yaklaşım. :)
  • sorunun cevabı evet mümkündür, ama araç tesisatında baya değişiklik yapman gerekli örneğin koltuk motorlarını kontrol eden düğmelerin kablolarını ayırıp önce arduinoya gireceksin motorlarıda aynı şekilde ayırıp sürücü kartına girceksin

Ayna için aracın can hattına girip sniff yapman gerekli ayna düğmeleri ilgili mcu ya hangi komutu gönderiyor sonra geri vides müşüründan alacağın uyartımla bu komutu hatta göndericeksin

Yağmur sensörü için hiç bir fikrim yok ama elbet bir çözüm bulunur.

Bahsettiğim şeyler araç markası modeli cinsine göre değişir ama. Yapmak istiyorsan şurdan başla önce obd, obd2 can nedir araçta neyi hangi mcu kontrol eder can hattına girip veri istemeyi sonra değiştirmeyi
  • Sn.nsaryc; bahsi geçen donanımlar sanıyorum OBD üzerinden takip edilen donanımlar değil, keşke OBD üzerinden kontrol edilebilseydi diye düşünüyorum. her biri için tek tek araya girmek kesinlikle gerekecek. Ayna için olan devreyi piyasada bulmak mümkün, keza koltuk için olanı da ancak yağmur sensörü için hala ne yapılabilir ben de bilmiyorum. teşekkürler ilgin için. syg.
  • hocam sana şöyle anlatıyım, marka model aklımda yok ama, yaşanan olay şu;
    adamın arabasının şöfor taraf (sol) cam kontrol düğmesi su almış aşağı iniyor ama yukarı kalmıyor, akşam akşam sanayide uğraşmayım diye sağ kapı düğme setini söküp bakıyor soket aynımı diye aynı görünce takıyor sola, düğmeye bastığında kalkan cam yine sağ taraf.

bu sebeple eğer sizin bahsettiğiniz araba doğan, şahin değilse yeni model araçlarda muhtemelen can hattı üzerinden yapabilirsiniz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.