akım trafosu ile ölçüm de problem var ??
  • arkadaşlar merhaba
    foruma yeni katıldım bi sorum olacak sizlere
    bi hattın üzerinde akım trafosu ile ölçüm yapıcam bu ölçümü arduino ile bilgisayar ekranına okutucam. +-30A olan ACS 712 akım sensörü kullanıyorum ve elimde de 4000/5A olan AG sabit nüveli kare akım trafosu var.trafo çıkışından sensöre bağlantı kurup ordan arduionada akımı okutmak istiyorum bu devrede problem çıkaracak bi durum olur mu okutabillirmiyim?
  • hali hazırda okuyorsanız ne sorun olabilir. arduınoya duzgun voltaj verdıkten sonra çalışır benım aklıma takılan akım trafosu çıkışını tekrar akım sensoru ıle ölçmeyi denemedim araştırmam lazım.
  • cevap için teşekkür ederim hocam bir de
    akım trafosu çıkışını sensörle ölçmeyi denemedim aklıma takılan şey trafo çıkışıyla sensör arasında hernangi bir yük yok ama 5A çıkışı olucak direk sensöre girersem bu çıkışı devre zarar görür diye düşünüyorum bu konuda fikriniz nedir ??
  • acs akım sensoru menyetık akımdakı değişiklikten faydalanarak akımı hesaplıyor yanı akım akan kablo bır manyetık sensor ustunden geçiyor bır temas yok. 5A den fazla aşırı akım olursa fiziki malzeme şartlarından bozulur sensofr en fazla max voltaj değeri uretır o da 5v galiba o kadar. datasheete bak dayanma akımı vardır.
  • tamam hocam teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için
  • akım trafosu çıkışını opampla akım voltaj donusturucu yapıp onun cıkışını adc ıle okumak lazım aslında

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.