Potansiyometre Değeri Okuma
  • Arkadaşlar Arduino ile elimde bulunan çok turlu potansiyometrenin değerini okumak istiyorum ama bir türlü olmuyor.
    bu kod ile normal potansiyometrede değerlerigörüyorum potu çevirdikçe değerler değişiyor ama aynı kod ile çok turlu potun değerlerini ölçemiyorum ya hep 0 gösteriyor yada hep 1023 çok turluyu ölçmek için kodlama da değişiliklik mi yapmak gerekiyor acaba.
    /*
    ReadAnalogVoltage
    Reads an analog input on pin 0, converts it to voltage, and prints the result to the serial monitor.
    Graphical representation is available using serial plotter (Tools > Serial Plotter menu)
    Attach the center pin of a potentiometer to pin A0, and the outside pins to +5V and ground.

This example code is in the public domain.
    */

// the setup routine runs once when you press reset:
    void setup() {
    // initialize serial communication at 9600 bits per second:
    Serial.begin(9600);
    }

// the loop routine runs over and over again forever:
    void loop() {
    // read the input on analog pin 0:
    int sensorValue = analogRead(A0);
    // Convert the analog reading (which goes from 0 - 1023) to a voltage (0 - 5V):
    float voltage = sensorValue * (5.0 / 1023.0);
    // print out the value you read:
    Serial.println(voltage);
    }
  • hıc bır fark yok aslında kod duzgun. potta sorun olabılır
  • bende pot arızalıdır diye yeni aldım bunda da aynısını yaptı
  • 10tur lu mu ? kaç turlu benim bildiğim 10 bit okuduktan sonra onu da sınırlandırmak gerekiyordu. direkt böyle okunduğunda değişim algılanmıyor diye hatırlıyorum.
  • evet 10 turlu 10K potansiyometre
  • #define pot_pin A0
    unsigned int deger;
    float son_deger;
    void setup()
    { Serial.begin(9600); }
    void loop()
    {
    deger = analogRead(pot_pin);
    son_deger=map(val,0,1023,0.0,10.00);
    Serial.println(son_deger);
    delay(1000);
    }

Şunu bir dener misin değer değişiyor mu değişmiyor mu ? sizinkiyle çok bir farkı yok aslında da bir deneyin
  • C:\Users\Cemre\Documents\Arduino\emre33\emre33.ino: In function 'void loop()':

emre33:9: error: 'val' was not declared in this scope

son_deger=map(val,0,1023,0.0,10.00);

^

emre33:10: error: 'aon_deger' was not declared in this scope

Serial.println(aon_deger);

^

exit status 1
    'val' was not declared in this scope
  • map in içindeki val i deger yap
  • aynı malesef şimdide 10.00 yada 0 veriyor değeri
  • Ne tarz bir sıkıntı? çok turlu pot kullanıyorsan düzenleme yapman gerekiyor kodlamada.

başka bir mesajda yazdığımı aynen yapıştırıyorum

"Dostum çok turlu potansiyometre için ayarlama yapman gerekiyor kodlamada. Öncelikle direksiyonun en sağ ve sol noktasında 0-1023 arasında hangi analog değerleri veriyor potansiyometre onu bul. kodlamada analog pinlerden okuma yapılıp en sağdaki iki önemsiz bit atılıyor >> işlemi ile. Pot için o kısmı silmen ve ek kod yazman gerekiyor.

controllerData.leftStickX = analogRead(A0) >> 2;
    controllerData.leftStickY = analogRead(A1) >> 2;
    controllerData.rightStickX = analogRead(A2) >> 2; bu üçüne elleşmedim
    controllerData.rightStickY = analog(); analog diye bir fonksyon oluşturdum.

int analog(){
    int turan = analogRead(A3);
    if(turan < 270){
    return 0;
    }
    else if(turan > 520){
    return 255;
    }
    else{
    turan= map(turan,270,520,0,255);
    return turan;
    }
    }

fonksiyonun içeriği de bu şekilde. gördüğün 270 ve 520 değerleri benim yaptığım bağlantıda direksiyon en sağda ve solda iken potansiyometrede okuduğum analog değerleri. Onları 0-256 arasına çekiyorum ve tüm sorun çözülüyor. "

böyle bi yorum var ama işin içinden çıkamadım başka biri daha benim gibi değerleri okuyamamış galiba
  • trol gibisin kendi yazdıgına başkası gıbı cevap verıyorsun abi. eglencenız bol olsun
  • benim yazdığımı nereden çıkardın ki. Muhammet isminde bi vatandaş bu işi daha önce yapmış bu yukarıda yazılanlarda ona sorulan bi sorunun cevabı. Böyle bi sitede trolluk yapacak yaşı geçtik çok şükür.
  • GND ve Analog giriş arasına voltmetre bağlayarak 0--5V dc görebilmen gerekir. bunu bi test et istersen. sorunun fiziksel gibi duruyor. bazı çok turlularda ayak sıralaması alışılagelmişin dışında olabiliyor.. bir de bazen parti olarak bozuk çıkabiliyorlar.. farklı bir marka dene istersen..
    saygılar..
  • Teşekkür ediyorum. Akşam eve gittiğimde dediğiniz gibi deneyeyim
  • Potun bir bacağına 5v diğer bacağını da gnd ye bağlayıp voltmetrenin bir ucunu gnd ye diğer ucunu da orta bacağa bağlayıp potu çevirdiğim zaman 90 derecelik potta 5v ile 0v arasında değerler değişirken çok turlu potta 4.84v sabit hiç değişmiyor. Bu durumda potta sorun var galiba yanlış yapmıyor demi bu şekilde.
  • potun bir resmi varmı yada uzerınde yazılı şeylerı paylaşırmısınız. potun iki baş ucunu ohmmetreye olculunce uzerınde yazılı olan degerı gordugunuz uclar baş uclarıdır. orta ucu ıse gezen uctur oncelıkle bu uclerı bulmaktan başlayın hatalı bir bağlantı yapılmış olabılır bırde potun uclarıne 5v verdıgınızde baştakı kucuk degerlerde pot yanabılıyor komurleşiyor akım fazla gelip potu bozuyor çok uc taraflara gıtmemek de fayda var
  • 1 numaralı uç giriş 3 numaralı uç çıkış orta uçta hareketli uç yazılardan anladığım kadarıyla. ohmmetrenin + ucunu 1 numaraya verip gnd yi 3 numaraya verdiğimde ekranda bi değer çıkmıyor ama gnd orta bacağa verdiğimde değer çıkıyor ve potu çevirdikçe değer değişiyor. iki potta da denedim aynı şekilde. 90 derecelik potta sizin dediğinizi yaptığım zaman ekranda değer çıkıyor ama potu çevirince değer değişmiyor ucun birini orta bacağa bağlayınca potu çevirdikçe değer değişiyor yine
  • şurada datasheet var
    http://www.sharmacomponents.com/datasheet/Pots/WXD3590.pdf
    şema
    (1)---VVVVV---(2hareketli uc)---VVVVV---(3)

parçaya göre
    tutma mili solda olunca----(3)-(1)-(2) şeklinde bıir sıralama var
    buna göre bir ölçün
  • okoman beyinde dediği gibi potun en arkadaki ayak çıkış yani analog girişe gireceğin pin.
    diğerleri 0v ve +5V gireceksin. eğer pot dönüş yönü ile voltaj artımı ters ise 0v ve +5V pinlerini ters çevir.
  • Hocam kusura bakmayın 1 haftadır pcnin başına hiç geçemedim. Dediklerinizi aynen yaptım ama hiç bir değişiklik olmadı büyük ihtimalle bende ki potlar arızalı elime yeni bi pot geçtiğinde tekrar dener sonucu da buraya yazarım yine
  • Arkadaşlar bendeki potansiyometreler arızalı çıktı. aliexpres den aldığım potlar düzgün olarak çalışıyor. çok turlu ile normal potların değer okuma kodu aynı bi fark yokmuş. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.