EOG (Elektrookülografi) ile motor kontrolü Proje Ödevi
  • Eog devresi ile gözden alınan sinyalleri bilgisayara aktarmak istiyorum. Burada MATLAB ta işleyerek bir çeşit oyuncak arabanın kontrolünü yapmak istiyorum. Mesela gözler yukarıda iken arabanın ileri gidip, aşağı indirince geri gelmesi gibi. Ancak en başta ki devreyi bilgisayara bağlamak için de arduino mu kullanmalıyım yoksa başka bir çözüm var mıdır? Bir de Eog ile ilgili arduino da bir arayüz ya da kod bulabilir miyim?
    Teşekkürler :)
  • google baktınızmı aradıgınız şeyin yanına arduıno yazın beraber arayın
  • forumda cevaplara puan verme olsa bu cevaba tüm puanlarımı verirdim :)
  • son kullanıcı bilgisayar sanırım.. (gözden alınan sinyalleri bilgisayara aktarmak istiyorum) demişsiniz. Göz kası sinyallerini almak, filtrelemek, yükseltmek ve arduinoda kullanılabilir hale getirmek bi hayli karmaşık ve hassas elektronik devreler gerektirir.

Fikir olması açısından şöyle birşey önermek istiyorum: mademki son işleyici bilgisayar, göz kası sinyallerine bakmak yerine bir kamera ile gözün baktığı yönü takip etse nasıl olur? sonrasında oyuncağı kontrol edebilmek için arduino kullanabilirsin.
    peki bilgisayar kamera ile nasıl gözü takip edecek? diye bir sorun var. bunu yapan ve birçok programlama dili için desteği olan face recognition bileşenler var. temelinde yüz tanıma için geliştirilmiş olan bu algoritmalar içeriğinde göz bebeklerinide takip edebiliyor.
    yani baktığınız yöne doğru panorama fotoğraf kaydırabiliyorsunuz.
    bi bakın isterseniz.. https://www.luxand.com/facesdk/

bu arada yüz tanıma ile kimlik doğrulama yaptırıp, oğuncağınızı yetkisiz kullanıcıların erişimine kapatabilirsiniz :))
    saygılarımla...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.