inkjet Printer ile her yüzeye baskı robotu
  • Öncelikle herkese merhabalar,

Yeni üyeyim kuralları okudum umarım doğru bir şekilde sorularımı yöneltebilirim :)

Üzerinde çalıştığım proje Canon marka inkjet printerı düz herhangi bir zemine koyarak baskı yapabilmek.

Mekanik kısmını hallettim ancak elektronik kısımda sorunlar yaşamaktayım . Arduino ile yaptığım birkaç proje var ancak sıfırdan programlama yapabilecek düzeyde yazılım bilgisine sahip değilim.

Gelelim karşılaştığım sorunsala. Yazıcıdaki kağıt sensörünü kandırdım ancak yapmam gereken ikinci bir iş daha var ki burda beynim yandı. Paper Feed motoru quadrature encoder ile feedback alarak hareket eden bir DC motor. Benim bu noktada yapmam gereken şey ise Bu encoderdaki patternleri inceleyip motorun kağıt sürme işlemine başlarken Stepper motorunu harekete geçirip sonrasında DC motor ile aynı hareketleri yapmasını sağlamak.

Umarım en temiz şekilde anlatabilmişimdir.

Not. Yabancı sitelerde birkaç araştırma yaptım ancak yazılım bilgim yeterli olmadığından düzenlemeleri nasıl yapacağımı kestiremedim. Link paylaşımı ile ilgili bir sorun yok ise dilerseniz onlarıda paylaşabilirim.

Çok uzun olacak post ancak şuana kadar yaptıklarımı size şu şekilde açıklayayım.

Sensörün datasheeti olmadığından pinlerini kendim belirlemeye çalıştım . Sensörde 6 tane bacak bulunmakta bunlardan 2 tanesi GND diğer 2 tanesini logic analyzer ile değer okumak için olduğunu belirledim 1 tanesi 3 V besleme ancak son kalanı anlayamadım . 2V çıkıyor ve encoderı çevirdiğimde bunda bir değişiklik olmuyor .

Deneme olarak Visiuno ile Scope tan inceleme yaptım. Ekte birkaç resim paylaşıyorum.
    (https://drive.google.com/drive/folders/0B4g3qNlKY-J_UDBoZHEyQ0xfMlk?usp=sharing)

Sanırım konuyu çok dalladım .

Sizden Ricam bu encoder belli bir hız ile döndüğünde stepper'ın aynı şekilde hareket etmesini sağlamak için nasıl bir kod kullanabilirim.

Arduino'un sitesinden yaptığım paylaşım sorun olmaz sanırım.
    http://playground.arduino.cc/Main/RotaryEncoders#Example1

Burayı baya bir inceledim ancak kararsız kaldım . Tahminimce benim projeme en uygun olan Interrupt Example kısmı ?

Şimdiden desteğiniz için teşekkürler umarım beraber bu projeyi sona getirebiliriz :)

Edit: Eğer bu şekilde zor olacaksa birebir encoder ile yazılım konusunda yardımcı olabilecek biri varsa (sadece yapabilecek biri değil aynı zamanda öğretebilecek) saat üzerinden özel ders gibi ücret ödeyebilirim. Umarım yanlış anlaşılmaz bu son eklediğim sadece projemi bitirmek isteyen ve öğrenmek isteyen biriyim :)

• steper motoru direk surerek hareket ettırmeyı deneyebılırsın boylece kendı hareketıne gore motoru yonetırsın
  • Öncelikle encoder ağır bir konu.. Arduino nun sitesinden vermiş olduğunuz örnek çok düşük çözünürlüklü encoderler için geçerli.. printer encoderleri oldukça yüksek çözünürlüğe sahiptir. normal ya da interrupt kullanarak bu encoderlerden pozisyon okumanız oldukça zor. Arduinoda işlemci içerisinde quadroute (kullandığınız encoderin cinsi) modülü olanı varmı bilmiyorum, fakat bu tarz modül içeren mikro işlemciler var.. mesela pic18f4431' de kullanmıştım.

yada harici bir entegre kullanabilirsin bu iş için encoderden gelen verileri ileri yada geri hareketlerde (çok hızlı) sayar ve 32 bit paralel bir veriye çevirir. HCTL-2022 bu konuda oldukça iyi. bi incele istersen.

bu pozisyonları arduinoya alıp işleye bilir hatta DC motorları kontrol ederek eksenleri (kağıt akışı ve inject kafa yolu) servo gibi yönetebilirsin.

Benim merak ettiğim: hadi bunları yaptık diyelim inject kafayı nasıl yöneteceksin? bunu araştırdınmı? orası apayrı bir cumhuriyet..

saygılarımla..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.