Arduino Mega ile arazide kesintisiz Enerji
  • Merhaba arkadaşlar, arazide kesintisiz çalışıp veri kaydeden ve bu verileri gsm ile bağlantı sağlayan bir projem var. Fakat Arduino da daha yeniyim akü ile deneme yapmadım, arduino megayı arazide en az 1.5-2 ay boyunca kesintisiz çalıştıracak enerjiye ihtiyacım var.Bunun için çözümünüz nedir?
    Çalışan modüller: GSM Shield, DS3231 Saat, DS18B20 Sıcaklık Sensörü ve MicroSD Kart Modülü. Saatlik sıcaklık bilgileri SD karta yazıyor, Ayrıca don uyarısı vb gibi SMS atıyor.
    12V 1,3A aküler var bu proje için yeterlimidir, ne kadar dayanır?. Teşekkür ediyorum.
  • yükteyken maksimum çektilen akıma bakarak karar verebilirsiniz ancak 1.5-2 ay mümkün değil. Mesela 100AH lık bir aküden 100 saat boyunca 1 amper çekebilirsiniz.100 saat sonunda 12 V ise gerilim yaklaşık 2 V a düşer.Solar panelleri araştırabilirsiniz.
  • arduıno ozellıllede mega dusuk akım cekecek sekılde tasarlanmamış moduller tamamen herseyı bastan tasarlamanız lazım saat başı 30sn çalışacaksa gunde 12dk toplam sure ve bu sure zarfında 200mah çekiyorsa gundekı harcayacapınız akım belli ve devrenız buna uygun şekılde uyuma uyanma modlarını koda eklemenız lazım bu uyuma zamanlarında ıse dıger modullerınde voltajlarını tamamen kapatırsanız 1 yıl bıle çalışır. akunun bu sure zarfında boşta kaybedeceği akımı da göz onune alıp hesap yapılabılır.
  • Çekilen akımı nasıl bakabilirim, akım ölçer vs gibi modül ile mi?
    Solar paneller ile olay şöyle mi olmalı, Solar panelden gelen enerji ile aküyü sarj etma aküden de arduinoya enerji verme gibi mi? @baharatli
    Bunlar için gerekli malzemeler falan iş büyüyor yani
  • Sıcaklık sensörü veri çekeceği zaman açar kapatırım, gsm de sadece sms attıcağı zaman uyanır, çekeceği akımları ne ile ölçeceğiz @okoman
  • avometre
  • Bir multimetre aldım ölçümleri yapıcam, peki sensörü kodda nasıl kapatabilirim. Örneğin Sıcaklık sensörünü "sensors.begin();" komutu ile açıyoruz, peki kapama komutunu nasıl vericez, araştırıyorum
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.
  • gunes paneliyle dolan akuye bagla, butce konusunda biraz sikinti yapar ama belki boylece iki ay dayanabilir.
  • sensor.begin sensoru açmaz gerekli kodun sıfırlamarını ve ılk degerleri verir. sensorun bir besleme voltajı varsa onu kesmenız gerekir kapatmak ıcın.
  • peki teşekkür ediyorum, yorumlarınız sayesinde bu forumdan cok iyi seyler ogreniyorum.
    voltajı kesme komutunuda bi ornek verer misiniz? Sanırım blink yapma gibi dimi yanlışmıyım? Örneğin void setupa " pinMode(7, OUTPUT); " diyerek 7 numaralı pini belirledik. " digitalWrite(7, LOW); " dersek sensöre giden voltajı kesiyor mu yoksa tamamen saçmalıyor muyum :DD
  • sensorune gore değişir bazı sensor rezistiftir bazısı kapasitiftir bunlar pasif sensor ıse ama dıgıtal sensorlerde durum farklıdır. bıraz sensorlerı çalış ne sonsoru kullanabılıyorsan ona gore bakmak lazım
  • Kullandığım sensör digital sensör, DS18B20
  • derece sorgulama yapmadıgınız zaman akım cekmez o sensor zaten 1mA bıle cekmıyor calısırken

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.