bluetooth ile veri gönderme
  • Pottan alınan analog veriyi bluetooth modül yardımıyla karşı tarafta bulunan diger bir bluetooth modül tarafından alıp arduinonun çıkışından ilk etapta pwm olarak almak istiyorum.Bu adımı geçerleştirdikten sonra bir tane DAC modül kullanarak analog çıkış alıp bu analog çıkışı görüntülemek istiyorum.  Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
  • bt modulleri alın ve karşılıklı haberleşmeyi sağlamaya çalışın gerisi çok hızlı olur.
    bt modul yoksa 2 arduınoyu serıport uzerınden bırbırıne baglayarakda yazılım geliştirebılırsınız rx tx pinleri birbirine ters bağlanacak ve gnd ler ortak olacak bu durumda, daha sonra bt modulleri aldıgınızda bu kodun onune bt baglanma kodlarını eklersınız. serial monıtorden durumu ızlemek istersnız softserıal ustuden arduınoları veya bt modullerı bağlamanız lazım.

pot baglama adc okuma orneklerı sıtemızde var temal baglantılar yazısına bakarsınız (forumun başına tutturulmuş yazılar).
    pwm surme orneklerıde kolay
    adc 16bit veri uretır pwm 8 bit veri ıle calısır map komutu ıle adc potun degerlerini 8 bite gore duzenlersınız.

• bt haberleşmesini sağladım ondan yana sorun yok ama.ascıı kodlar ile bir takım sorunlar oluşuyor verici tarafından bt ile gönderdigim verilerden alıcı tarafta gönderdigim degeri alamıyorum.Bu ASCII sorunu nasıl çözebilirim.bir map komutu çıkışına tam sayı degerler verdigi için sonuçta büyük veri kayıpları oluşmaz mı ? son olarak DAC modülü kullanmak ne kadar mantıklı olur.
  • adc değerleri 4096 adım ve maple dönüşünce 256 adım pwm olacak veri kaybı olur tabiki pwm de analogwrite ile en fazla 255 değeri yazabiliyoruz. dac kullanımı mantıklı mantıksız dıye soyleyemem gerekıyorsa ve size 10bit çözünürluk lazımsa kullanın tabi ihtiyaç meselesi.

diğer karakter donusum ve iletişimindeki karasızılıkları bilemiyorum belki kodda bazı zaman kayıpları vardır ondan yetiştiremiyordur işlemci kodu küçültüp geçikmelerden kaçının ekrana bir şeyler yazdırıyorsanız bunları dönüşüm sonrasına taşıyın

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.