DS18B20 Sıcaklık Sensörü hassasiyeti
  • Arkadaşlar Merhaba, DS18B20 Sıcaklık Sensörünü kullanıyorum, ilk kullanmaya başladığımda 0.01 hassasiyetli falan ölçüyordu. Bugün farkettiğimde 0.50 hassasiyeti ile ölçtüğü farkettim. Çözümü uygun bir kaynak bulamadım. DallasTemperature kütüphanesini kullanıyorum, kütüphaneyi falan güncelledim fakat yine aynı. Ne yapabilirim? ziraat müh olunca böyle oluyor :)
  • hatırladıgım kadarı ıle hassasıyet için bır setup vardı ama pek arkdaşca olmuyordu. regıster ıcındekı sayacını okuyup oranlayarak bır olcum yapıyordu. datasheete ve maxım sıtesındekı uygulama notlarını kurcalayın kendı kutuphanenızı yazmak durmunda kalabılırsınız
  • peki bu cok sacma degil mi, sensör en dandik sensör bile 0.1 hassasiyetle ölçüyor. Sorun bende mi anlamadım. 4.7 k direnç ile bağlayın diyor sanırım ben yanlış bir direnç kullandım. Ölçüm hassasiyeti etkiler mi ki?
  • o sensorun protol ıle alakası var pull up ıcın yanın dıgıtal sınyal olmadıgı zaman data hattı 1 olması ıcın dırenc yukarı ceker. olcum sensorun ıcınde yapılır dısarıya data olarak yollanır. en dandık 0.1 hassasıyetlı sensor hangısıymiş
  • DHT22 ile 13.28, 14.21 gibi değerleri okuyabiliyorm.
  • şurada detaylı bır karşılaştırma var incelersınız http://www.geekstips.com/temperature-sensor-dht22-ds18b20-arduino-tutorial/

ds18b20 ılk ınıt anında 12bıt cezunurlukle okuyacak sekılde set etmenız lazım yaklaşık 750ms olcum suresı var 1sn den kısa surelı olcumler yapmayın. verdıgım lınkte ornek ve kutuphanesını yerı var galıba
  • Evet, sorun çözüldü aslında cok basitmiş biraz kütüphaneyi alt üst ettim.
    sensors.setResolution(12); kod satırını kullanarak 12bit çözünürlükte değerleri okuyabiliryorum.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.