ARDUINO PRO MINI, FT232RL PROGLAMLAMA SORUNU (Cozuldu)
  • Merhaba,

En basta demeliyim ki programlamaya cok olmasa da, arduinoya yeniyim. Bir kac gun once ROBOSHOP'tan bir arduino pro mini getirttim. FT232RL programlayiciyla programlamaya calisiyorum Bilgisayar olarak Mac OsX Yosmite kullaniyorum, arduino'nun derleyicisi uzerinden programlamaya calistim...olmadi. Belki bilgisayarda programerin driver'i yuklu degildir dedim gittim yukledim..yine olmadi. Simdi kablolari 1001. defa kontrol ediyorum yine tik yok. Boarda guc gidiyor, led yaniyor, ama iletisime gecemiyor. Programerin RXD si board'un TXD sine, TXD si board'un RXD sine, DTR yine DTR'ye bagli. Vcc ile Gnd nin dogru baglandigini zaten isiklarin yanmasindan anliyorum. Porgramerin GNC sinide karsi tarafin GND sine bagladim ama hem baglayip denedim hem baglantiyi kesip denedim yine ise yaramadi. Programi yazarken board olarak Arduino Pro MIni 5V Atmega168 16GHz'i sectim, port olarakta usbtoserial gozuktugu icin onu sectim. Cikan error kodu bu :

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

Neyi yanlis yapiyo olabilirim? Sorun nedir gercekten anlayamiyorum.

EDIT: Biraz daha arastirmayla arduinoda bootloaderin yuku olmayabilecegini ogrendim. Ama pek de emin degilim hala yardima ihtiyacim var.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.