ICSP Portu
  • Arkadaşlar,

Örneğin UNO ya bir ethernet shield bağladığımda shield daki dişi ICSP portları UNO daki erkeğe monte oluyor. Bu ICSP portu UNO ile shield arasındaki bağlantıyı mı sağlıyor? Yani bu port olmasa shield ile UNO arasında bağlantı kurulamaz mı?
  • Bunu şundan soruyorum, iki shield i üst üste bağladığımda bu ICSP portları birbirine bağlanamıyor. Dolayısıyla UNO nun bir üstündeki shield UNO ya bağlıyken shield üzerindeki ikinci shield UNO ya bağlanmamış oluyor..Eğer bu ICSP nin shield lar ve en zemindeki kart arasında bir iletişim kurması sağlanıyorsa shield shield üzerine bağlamak pek anlamlı değil galiba. ya da bu bağlantıyı ben lehimle zorlarsam olur mu?
  • orası direk program atma ve debug portu arduınoda direk kullanılmaz pek shieldleri etkılemez o pınler ıcsp yı yukarıdan ulaşmayı sağlamak ıcın kullnılıyor dırek shield kullanmaması lazım o pinleri
  • Merhaba okoman,

Ben de şimdi tespit ettim, paylaşayım dedim. Normalde shield ler SPI iletişimini 10-11-12-13 no lu pinleri kullanarak örneğin UNO ile haberleşiyorlar. Ama LEONARDO gibi bir kart diğerlerinden farklı olarak shield lerle direkt ICSP portu üzerinden haberleşiyor. Böylece 10-11-12-13 gibi digital pinleri boşuna meşgul etmemiş oluyor. Bu da Leonardo nun farkıymış....Yani benim Mega ile yaptığım shield+shield dizilimi bu yüzden çalışmıyor..
  • mega farklı megada kullanılabılıyor o pinlerden bazıları yukarıda uno deyınce unoya gore konuştum bende
  • Benim başıma bu tip bir problem geldi. Bir tane uno için yapılmış shield aldım SPI ile çalışan.
    Fakat bu shieldi unoya değilde ST nin bir borduna taktım. ST nin bordu ile arduinonun bordu aynı pin dizilimine sahip olduğu için direkt takılabiliyordu.

Neyse,
    Shield ile haberleşmeye çalışıyorum birtürlü olmuyor. Artık kendimden şüphelendim SPI yapısını bile tekrar kontrol ettim.

Sonra baktım ki. Shield üzerinde SPI pinleri 13-12-11 değilde ICSP pinlerine bağlanmış. ve 13-12-11 pinleri boş bırakılmış.
    ST borddada bu ICSP olmadığı için bağlantı kurulamıyormuş :)

Yani o pinler benim için önemli :)

Buda böyle bir anımdır.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.