Arduino ile tasarladığım arabam düz gitmiyor
  • Merhaba Arduino ile bir araba tasarladım ama düz gitmiyor.(Bir teker diğerine göre daha yavaş dönüyor)
    9V Motor Shieldi besliyorum.
    Acaba gücü mü yetmiyor veya donanımda mı bir hata var?

Kullandığım malzemeler;

bluetoot sensör
    ultrasonik sensör
    motor sürücü shield

Teker olarak 2 dc motor
  • 9v pille zor.
  • sorunun pilde olduğunu zannetmiyorum okoman
  • Arduinoyu da 6V ile beslesem Volt bakımından bir artısı olur mu?
  • arduinoyu 6v ile beslemek arduino için bir eksi olur sebebi:
    bildiğin üzere batarya kullanıldıkça voltajı düşer voltaj 5.7v un altına düştüğü zaman arduino nun üzerindeki LDO regülatör 5v den düşük voltaj vermeye başlar böylece arduino da düzgün çalışamaz
  • Motorlar teorideki gibi çalışmaz. Ufak bir sıkışma, çaplık v.s. gibi durumlarda bile hız farkı oluştuğunu gözlemledim. PWM ile hızlarının eşit olacağı şekilde ince ayar verebilirsin.
    Ben de bir proje üzerinde çalışıyorum ve 2 motor arasında a motoruna (PWM), b motoruna (PWM -20) veriyorum. Bu sayede hızları yaklaşık olarak eşitleyerek işimi görebildim.
  • Problem akım yetmezliğinden kaynaklanıyormuş.9V Duracell pil yeter sanıyordum ama pili çıkartıp adaptör takınca iki motor aynı hızda ve hızlı hareket ediyor.
  • 9V pillerden birkaç tane alıp paralel bağlarsan akım yetmezliği ortadan kalkacaktır.
  • pwerbank al usbden besle
  • aynı olay bende de var linkte ki

http://urun.n11.com/diger/65mm-plastik-tekerlek-mini-dc-motor-P169742291?cid=604001&gclid=CNbtibmTidQCFUONGwodH4cI3w&gclsrc=aw.ds

tekerleklerden -motorlardan 2 tane var; ARduino adafruit sürücü-arduino uno işlemci var;platform -şase ise

https://www.direnc.net/2wd-robot-araba-kit-2wd-smart-car

linkteki...SArhoş tekerlekten olabilceğini düşünüp;roll on başlığını sarhoş tekerlek yaptım...ama yine her 2 motora da aynı dönüş hızını vermeme rağmen ;araba sağa çekiyor...hızlarla oynuyorum yine de tam anlamıyla düz gitmiyor...3 tane 9V luk duracell pil harcadım...Li-po pille olay çözülür mü dersiniz?
    yoksa sarhoş tekerlekte sıkıntı yaratıyor olabilir mi?
  • sağ taraftaki motorun açısını biraz içe çevirmeyi dene
  • Power bank kullanıyorum ;2 ampere kadar akım verebiliyor;en azından batarya olayını hallettim..
    Şöyle bi şey denedim;elimde ki tüm tekerlek ve motorları 2 li olarak doğrudan bataryaya bağlayıp test ettim..

ve gördüm ki nerdeyse hepsinin dönüş hızları farklı farklı...kim hızlı-kimi daha yavaş dönüyor..aynı anda aynı hızda dönen yok gibi...yada bi kaç tur sonra senkronizasyon kayboluyor..

birbirine en yakın diyebileceğim 2 motoru seçerek yeniden bi platform ile dizayn edip deneyeceğim..
    sarhoş tekerlek için öneriniz var mı?

bir de bu motorların devirlerini en kolay şekilde ölçebileceğim bir sensör -devre nerden bulabilirim?
  • karşılıklı yerleştirilmiş IR verici IR alıcı ile birlikte devir ölçebilirsin

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.