GSM Shield Açıp Kapatma Komutu
  • Merhaba arkadaşlar, GSM Shield ile araziden saatlik veri alıyorum, enerji tasarrufu adına sadece veriyi göndereceği zaman gsm modemi acıp kapatmalı.Aksi taktirde aküyü 1 günde harcıyor.
    Bu işlemi kodlar ile nasıl yapabilirim? Bir örnek verirseniz çok memnun olurum. (Arduino Uno ile GSM kütüphanesini kullanıyorum)
  • http://www.gammon.com.au/forum/?id=11497

çok etkili ve profestonel olarak zaman bağlı şekilde sleep mode.
  • Burada yapman gereken iki şey var,
    Birincisi kontrolcüyü nasıl düşük akım tükettiririrm.
    İkincisi GSM modülü nasıl düşük akım tükettiririm.

Gsm modüller en çok enerjiyi Tx anında veya Rx anında tüketirler.
    Sen gönderim işlemi yapmadığın zamanlarda, önce fonksiyon kısıtlaması yaparak TX ve RX özelliğini kapatmalısın ardından GSM modülü uyku moduna almalısın.

İşlemci içinde gerekli ayarları yaptıktan sonra baya bi tasarruf etmiş olursun.
  • Verdiğiniz fikirler için çok teşekkürler.
    GSM modemini sadece veri göndereceği zaman açsam diğer zamanlarında uyusa yeterli benim için fakat bunu kodlar ile nasıl yapabilirim?
    Örneğin blink yaparken bağladığımız pine digitalWrite HIGH-LOW yapıyoruz ya bu da GSM Shield di de aynı mantık ile açıp kapamam mümkün müdür? @ekmekci
  • GSM modulun datasheetını ındırıp bakın user manual ve hardware guıde gıbı datasheetlerı de bulun orada power on off devresını nasıl yapacagınız anlatıyor ılgılı pını belirli sure hıgh low yapmak yeterli olur bu pini gsm shıeld semasında takıp edın nasıl bağlandıgına bakın ve gerekli kodu yollayın. genelde yazılım olarak shutdown yapılabılıyor ama açma ıcın bu şekılde pini set etmenız lazım. tabı modemı off edınce modul genel serıal tx pını uzerınden hayalet besleme alır modul açık kalabılır bunuda serıal tx pınını ınput yaparak cozebılmen lazım. en ıyısı otomatık guc tasarruf modlarını kullanman serıal ustunde bır hareket olunca otomatık uyanır zaten

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.